Zabawy Kartami Lulu! według Teosomków

zabawy kartami lulu

Propozycje zabaw Kartami Lulu! Celiny i Łukasza, rodziców małego Teosia.

Zbiory poziom podstawowy


Przygotujcie dwie kartki – jedną białą lub czarną, drugą kolorową. Rozłóżcie karty i razem z maluchem spróbujcie pogrupować je na dwa zbiory: karty czarno białe oraz karty kolorowe.
W zależności od wieku malucha większa lub mniejsza inicjatywa jest po stronie rodzica. Najpierw będzie obserwował, a z czasem sam grupował karty. Ważne, żeby przed grupowaniem obejrzeć wspólnie kilka kart, nazywając kolory i wskazując różnice między kartą czarno-białą, a kolorową.


Zbiory poziom zaawansowany


Weźcie kilka kolorowych kartek, rozłóżcie przed sobą karty i spróbuj z maluchem ułożyć z nich zbiory wg. własnego pomysłu.

Przykłady:
Przedszkole – kredki, cymbałki piłka.
Na dworze – słonko, drzewo, kwiaty, parasol.
Zwierzęta
Jedzenie
Części ciała

Ze starszakiem można też spróbować policzyć ile jest kart w każdym zbiorze.


Patrzenie, badanie, dotykanie


Znajdź w domu przedmioty, które występują na kartach. Na pewno jakieś masz! Mikser, miś, rękawiczki, nożyczki, klucze, sztućce…)

  1. Ułóż je na stole lub na podłodze, obok rozłóż wszystkie karty. Oglądajcie i dotykajcie realne przedmioty (opowiadajcie sobie o nich), a następnie odszukajcie ich na rozłożonych kartach. Pomagaj mu opisując cechy szczególne wybranego przedmiotu
  2. Znajdź duże pudło lub worek. Włóż do środka zgromadzone przedmioty, obok rozłóż wszystkie karty. Maluch wkłada ręce do worka (nie patrzy co dotyka), bada przedmiot rękami (jeśli już potrafi może opisać co czuje), a następnie wskazuje na kartach to czego dotykał.


Miny

Wybierz z zestawu karty z buziami Lulu. Usiądźcie z maluchem przed lustrem. Przyczep do lustra buzię Lulu w dobrze widocznym, dobrze oświetlonym miejscu. Następnie spróbujcie z maluchem naśladować miny Lulu i nazywać wyraz twarzy (zły, smutny, wesoły). Przy funkcji terapeutycznej można dodać, że Lulu jest wesoły bo włożyć okulary i lepiej wszystko widzi, albo że dzięki zaklejeniu oczka ćwiczy swój wzrok.

Kiedy znudzi Wam się przeglądanie, weźcie najbardziej czerwoną szminkę mamy i spróbujcie na lustrze narysować dużą twarz Lulu (np. wielkości odbitej głowy dziecka), a na niej różne miny, okulary lub plasterek w miejscu oczu dziecka.


Rysowanki – organizacja przestrzeni na kartce


Z pośród kart wybierzcie części ciała. Weźcie białą kartę i czarny flamaster. Następnie przykładajcie karty do kartki w miejscu w którym dana część ciała powinna być, a na kartce dorysowujcie resztę tułowia.
 Przykładowo przykładamy nogi na dole kartki i od nich zaczynamy rysować naszego wyobrażonego bohatera (jego brzuch, ręce , głowę), innym razem kładziemy ręce na środku i dorysowujemy na dole nogi, w koło brzuch, u góry głowę. Podobnie możemy zrobić z głową Lulu.


Rodzinne historyki


Włóżcie karty do worka. Usiądźcie całą rodziną – im więcej tym lepiej. Każdy kolejno losuje z worka 3 przypadkowe karty i na ich podstawie opowiada krótką historię. 
Jeśli maluch jest jeszcze za mały żeby sam opowiadać, może tylko słuchać i oglądać karty, a opowiadać będą rodzice, starsze rodzeństwo, dziadkowie.

Kalambury


Z pośród kart wybierz te które dziecko może pokazać (ciałem/ gestem). Losujcie na zmianę karty i próbujcie pokazać co przedstawia rysunek. Pozostali uczestnicy zabawy próbują zgadywać.

Domki


Sprawdziliśmy! Można zbudować karciane domki z Kart Lulu! Bardzo ćwiczą cierpliwość i precyzję!

Celina Antczak-Kamecka

Celina Antczak-Kamecka

Celka, mama Teosomka. Politolog- filozof na wymarzonym etacie wychowawczym. Miłośnik literatury dziecięcej. Od 14 tygodnia życia brzuchowego regularnie czyta z synem kolejne książki Astrid Lindgren.

Więcej postów - www - Facebook