W przedszkolu – okulary, soczewki, plasterek i rehabilitacja wzroku

okulary w przedszkolu

I stało się! Już nie jesteś pełnoetatową mamą. Pomimo ciężaru multifunkcji dodawało Ci to także dumy, że potrafisz połączyć wszystko w funkcjonującą całość. Teraz dumą przepełnia Cię świadomość, że Twoje dziecko jest Przedszkolakiem.

Adapatacja przedszkolna

Nasza adaptacja i spotkanie organizacyjne różniło się od spotkań innych rodziców. Musieliśmy postarać się znaleźć odpowiedni czas na wprowadzenie Pań przedszkolanek w tajniki obsługi Lilki oczka – soczewki, okularów, folii pryzmatycznej, godzin w jakich oczko zdrowe ma być obturowane. Pojawiało się mnóstwo pytań, a każdy sposób przekazu wydawał mi się niewystarczający. By zoptymalizować trudne początki opisałam wszystko odpowiadając na pytania:

  • Czym jest wada wzrodzona zoperowana na początku życia i jakie są jej funkcjonale konsekwencje?
  • Co rehabilitujemy? – Czym jest obniżona ostrość wzroku? Czym jest niedowidzenie?
  • Co „daje jej” korekcja optyczna z jakiej korzysta – soczewki i okulary dwuogniskowe. W jakich warunkach i odległościach funkcjonuje najlepiej.
  • Jak reagować w sytuacji gdy oczko boli?
  • Jak aranżować jej zabawę swobodną?

Jak wygląda funkcjonowanie wzrokowe dzieci z przypadłościami ocznymi Panie mogły przeczytać w pożyczonej z naszej biblioteczki książce dr Małgorzaty Walkiewicz-Krutak „Funkcjonowanie wzrokowe małych dzieci słabowidzących”.

Soczewkowe i plasterkowe awarie

Opisałam dokładnie jak postępować w razie „soczewkowej awarii”. Później wpadałam na pomysł, że najlepiej będzie jeśli nagram jak wygląda zdejmowanie soczewki, przemywanie, zakraplanie, odklejanie plasterka. Tak, by Panie mogły to zobaczyć i by były pewniejsze, a ja spokojniejsza.
Opisałam też czynniki, które sprzyjają pojawianiu się niedogodności jak zmęczenie, wietrzna pogoda czy zabawy w piaskownicy.

Lili ma swoją kosmetyczkę wyposażoną w plasterki, przyssawkę, pojemniczek na soczewkę, a także folię pryzmatyczną. Wyposażyłam przedszkole w dużą ilość płynu fizjologicznego do przemywania oczka i uczuliłam, że warto mieć go zawsze w kieszeni – zwłaszcza na placu zabaw.

Jak mogłam wytłumaczyłam co daje nam codzienna, konsekwentna obturacja mając nadzieję, że i Panie poczują chęć i potrzebę zrobienia czegoś wielkiego dla naszego oczka.

Rehabilitacja

Nie chciałam przekładać na Przedszkole obowiązku terapii i rehabilitacji dlatego w tekście o ćwiczeniach rehabilitacyjnych opisałam aktywności, których podejmowanie na pewno wspomoże rozwój widzenia w naszym słabszym oczku.

Oto przykładowe, uniwersalne:

  • Piłka na sznurku – piłka na wysokości oczu Lilki, odbijana delikatnie raz jedną raz drugą całą otwartą dłonią.
  • Rzucanie piłki do Lilki skaczącej na trampolinie albo przybijanie z Lilką skaczącą na trampolinie “piątek”. Dłoń do piątki powinna być ustawiana w różnych miejscach.
  • Zbijanie baniek za pomocą palca wskazującego.
  • Chodzenie po linii – np. wzdłuż linii dywanu.
  • Nawlekanie korali, przesypywanie, przelewanie, wkładanie czegoś w coś, piętrzenie klocków.
  • Aktywne oglądanie ilustracji książek – pytanie gdzie co jest na ilustracji, co jest większe, a co mniejsze.
  • Turlanie się – turlanie się po dywanie tak by barki zawsze znajdowały się np. na linii obrzeża dywanu – nie można skręcać i tracić toru turlania się.
  • Na placu zabaw – zabawy na huśtawce i karuzeli.

Instytut Małego Dziecka w Poznaniu

Mamy za sobą ponad trzy tygodnie adapatcyjne. Wiemy jedno. Znaleźliśmy idealne miejsce na dorastanie, rozwój i rehabilitację dla naszej Lili. Przedszkolni wychowawcy są zaangażowani, wyrozumiali, a jednocześnie konsekwentni.

Pani Aniu, Pani Magdo, Pani Agnieszko – Dziękujemy!

Dorota Maciaszek

Dorota Maciaszek

Założycielka Wydawnictwa Oculino. Mama i rehabilitantka dziecka z jednooczną dysfunkcją wzroku, pasjonatka optometrii pediatrycznej i terapii widzenia. Biolożka, optometrysta, terapeuta widzenia.

Więcej postów - Facebook - Google Plus