Ponad 80% informacji o otaczającym świecie dociera do nas za pomocą zmysłu wzroku. Kolory, kształty, odległości, relacje przestrzenne – to wszystko dzięki sprawnie funkcjonującemu układowi wzrokowemu. Na co dzień nikt nie zastanawia się, co by się z nami stało, gdyby nagle ten strumień informacji przestał płynąć lub został w znacznym stopniu ograniczony.
Często patrząc na osoby niewidome spotkane przypadkowo na ulicy przechodnie zatrzymują się i obserwują, niekiedy głośno zastanawiając się: a skąd on wie, że może przejść przez jezdnię? Jak to jest, że nie potknął się o krawężnik? Gdzie on się tego nauczył?
I tu na horyzoncie pojawia się specjalista – tyflopedagog, którego zawodową rolą jest wieloaspektowa pomoc
osobom z dysfunkcją wzroku.
Tyflopedagog – czyli kto?
Specjalista „ od” edukacji i rehabilitacji niewidomych i słabo widzących, dla dorosłych i dla dzieci, dla tych, którzy problemy wzrokowe mają od urodzenia lub bardzo wczesnego dzieciństwa, ale i dla tych, których możliwości wzrokowe pogarszają się stopniowo (lub też gwałtownie np. w wyniku urazów czy przebytych chorób) lub zanikają całkowicie.
W kwestii rehabilitacji tyflopedagog będzie terapeutą widzenia i nauczycielem orientacji przestrzennej, a pod pojęciem edukacji kryje się zarówno nauczanie samo w sobie (na wszystkich szczeblach), jak też adaptacja materiałów edukacyjnych i modyfikacja niektórych treści zawartych w programach nauczania.
Gdy więc „rozbierzemy” naszego specjalistę na części pierwsze okaże się, że jest w stanie zapewnić wsparcie (samodzielne, bądź we współpracy z innymi specjalistami) w każdej kluczowej dziedzinie życia osoby z dysfunkcją wzroku.
W czym pomoże?
W adaptacji otoczenia czyli dostosowaniu domu, miejsca nauki i pracy do potrzeb dziecka, podpowie jakie oświetlenie potrzebne jest przy biurku ucznia, jak oznaczyć leki, szczoteczki do zębów czy przyprawy, aby uniknąć pomyłek.
W szkole – towarzysząc dziecku jako nauczyciel wspomagający, ale też pokaże jak radzić sobie w klasie i z pracami domowymi, co począć z geometrią i geografią?!
Przeprowadzi lekcje orientacji przestrzennej – czyli lekcje samodzielnego poruszania się, po domu, w drodze do sklepu, do szkoły czy na plac zabaw. To na tych zajęciach jest czas na naukę bezpiecznego przechodzenia przez ulice, na poznanie techniki poruszania się z białą laska, ale też co nie mniej istotne jak np. poradzić sobie z tzw. orientacją w małej przestrzeni.
Zrobi „kurs” z zakresu czynności życia codziennego, by nie poparzyć się podczas smażenia naleśników, by samodzielnie umieć zrobić pranie, zaparzyć herbatę i mieć skarpetki zawsze do pary. Zapozna z technikami, które umożliwią osobie z dysfunkcją wzroku samodzielne funkcjonowanie wśród domowników, bo niezależność jest niezwykle istotna w budowaniu poczucia własnej wartości!
Poprowadzi rehabilitację wzroku – czyli pokaże jak wykorzystywać efektywnie posiadane możliwości wzrokowe, jak ćwiczyć oczy i podstawowe sprawności wzrokowe. Terapeuta widzenia podpowie jakie pomoce optyczne i nieoptyczne będą przydatne i pomoże w ich dobraniu.
A w przypadku tych najmłodszych podopiecznych tyflopedagog jest także po to, by pokierować rodziców, wskazać im możliwości, podpowiedzieć i wesprzeć w edukacji i terapii.
No i proszę – tyle funkcji i zadań w kwalifikacjach zawodowych jednej osoby! Więc rodzicu – jeśli Twoje dziecko ma problemy wzrokowe umów się na spotkanie z tyflopedagogiem i zobacz ile możesz zyskać.