Świetlikowo – portal wspierający rozwój widzenia

Świetlikowo jako portal wspierający rozwój widzenia łączy się w misji z Oculino! Pięknie brzmiąca nazwa i piękny pomysł, za którym stoją cudowni ludzie. Tak, tak! Mieliśmy okazję ich poznać na Konferencji pt. Nowoczesne technologie sprzymierzeńcem rozwoju widzenia dzieci, której byli organizatorami. Rozmawialiśmy z zawsze uśmiechniętą Karoliną, psychologiem dziecięcym, główną inicjatorką Świetlikowa, by dowiedzieć się więcej o ich działaniach.

Czyli gry na urządzeniach mobilnych mogą wspierać rozwój widzenia u dzieci? Jesteście pewni?

Jak najbardziej! W trakcie tworzenia portalu bazowaliśmy na wieloletnim doświadczeniu oraz wiedzy specjalistów. Nasze gry służą głównie rozwijaniu funkcji percepcyjnych, czyli między innymi pamięci wzrokowej, umiejętności przeszukiwania, stałości spostrzegania kształtu, koloru czy obrazu, jak również syntezy i analizy wzrokowej. Ćwiczenie motoryki gałek ocznych jest możliwe jedynie w ograniczonym zakresie, ponieważ musimy tu uwzględnić wielkości ekranu przed, którym pracuje dziecko.

Wysoki kontrast, klarowna organizacja ilustracji, o takie wytyczne opierają się aktywności w waszych grach. Do kogo są kierowane?

świetlikowo

Gry kierowane są do wszystkich dzieci w wieku od 2 do 7 lat, zarówno tych, zdrowych, jak i tych, które borykają się z różnego rodzaju trudnościami. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane w codziennym procesie wspierania rozwoju widzenia u dzieci słabowidzących, ponieważ automatycznie dostosowują się pod kątem zwiększonego kontrastu, wielkości czy pogrubienia konturu. Mogą z nich korzystać dzieci, u których rozpoznano między innymi retinopatię wcześniaczą, zaćmę, różnego rodzaju wady refrakcji, niedowidzenie, oczopląs czy achromatopsję.

Skąd ten pomysł? Kto tworzył Świetlikowo? Zapewne realizacja była nie lada wyzwaniem.

Pomysł zrodził się w trakcie pracy z rodzicami dzieci słabowidzących, którzy przychodzili do mnie i pytali, w jakie gry komputerowe ich pociechy mogą grać. Okazało się, że brakowało gier, które uwzględniałyby potrzebę zwiększenia kontrastu, wielkości czy pogrubienia konturu i w związku z tym postanowiliśmy wypełnić tę lukę. Praca nad portalem trwa już blisko półtora roku i pochłonęła do tej pory ogromną ilość czasu i zaangażowania wielu specjalistów. Chcieliśmy, aby każdy element był odpowiednio przemyślany, a tym samym odpowiadał na potrzeby wzrokowe dzieci. Członkowie rady merytorycznej są praktykami, którzy pracują na co dzień z dziećmi. Na każdym etapie tworzenia gier, dbaliśmy o to by były testowe przez małych użytkowników, a jednocześnie konsultowane z ich rodzicami. Wprowadzaliśmy poprawki opierając się na wskazówkach dorosłej osoby słabowidzącej, aby ponownie przejść do kolejnych testów. Tworzyliśmy wiele wariantów tej samej gry. Dlaczego? By były one atrakcyjne dla dzieci z dysfunkcjami wzroku i tych, których wzrok pracuje prawidłowo. Niosło to za sobą ogrom pracy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów! Nie wykluczamy jednak nanoszenie poprawek w miarę rozwoju naszych umiejętności i wiedzy na temat rozwoju widzenia u dzieci. Świetlikowo jest i chcemy by było postrzegane jako profesjonalne narzędzie wpierania rehabilitacji wzroku.

Świetlikowo może zaszkodzić? Czy rodzic powinien skonsultować używanie waszej gry z lekarzem?

świetlikowo

Konsultowaliśmy funkcjonalności naszego portalu z okulistką, która stwierdziła, że nasze gry są dobrym ćwiczeniem wzrokowym i mogą pomóc w rozwijaniu widzenia. Jestem praktykiem, który na co dzień pracuje z dziećmi, między innymi wykorzystując Świetlikowe gry, a tym samym mogę sprawdzać i kontrolować w jaki sposób dzieci ustawiają głowę, gałki oczne i jaką mają odległość obserwacji. Zalecamy, aby terapeuta na co dzień pracujący z dzieckiem przyjrzał się małemu graczowi, wskazał prawidłową odległość obserwacji, zachęcił do korzystania z obu oczu czy ćwiczenia słabszego oka.
Nie ma bezpiecznej rehabilitacji i cały proces powinien być nadzorowany przez specjalistę prowadzącego leczenie i terapię. Pewne jest, że Świetlikowo może być jednym z narzędzi wspierania rozwoju widzenia, ale nie zastępuje innych aktywności w oparciu o zalecenia.

Wiemy, że wasze gry to przydatne narzędzia terapii. Ale, jak to działa??

Po pierwsze na naszej stronie można znaleźć wersję demo. Rodzic czy terapeuta może ocenić czy Świetlikowe gry będą odpowiednie dla dziecka. Aby skorzystać w pełni z możliwości jakie daje Świetlikowo należy się zarejestrować. To zajmuje tylko chwilkę a rejestracja pozwala na dostosowanie gier do potrzeb i możliwości poszczególnych użytkowników oraz daje szansę stałego śledzenia postępów dziecka.
By gry nie były dobierane losowo, konieczne jest wstępne określenie możliwości wzrokowych dziecka. Opiera się ono o krótką ankietę dla rodziców/opiekunów (pytającą np. o rozpoznane problemy z widzeniem u dziecka) oraz o wyniki gry wstępnej, pozwalającej na określenie potrzeby dostosowania gier pod kątem wielkości obrazu, kontrastu, grubości konturu i tła. Takie podejście pozwala systemowi Świetlikowa na automatyczne dostosowanie gier do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Następnie można przejść do codziennych wizyt w Świetlikowie. Wystarczy kliknąć “gry na dziś” i oddać się terapeutycznym grom na 20 minut dziennie. Czas spędzony w Świetlikowie także jest limitowany by nowe technologie służyły, a nie szkodziły rozwojowi dziecka.

Można powiedzieć, że dzięki Wam wpieranie rozwoju widzenia i działania pedagogów pracujących z dziećmi z dysfunkcją wzroku wkroczyło w XXI wiek! Myślisz, że to właściwy kierunek?

Świat się nieustannie zmienia, a nowoczesne technologie stają się nieodłącznym elementem życia coraz młodszych dzieci, więc poniekąd to my podążamy za nimi, tym samym dając im dużą motywację do ćwiczeń wzrokowych. Uważam, że terapia wzroku i proces wspomagania widzenia powinien odbywać się w życiu codziennym, w oparciu o wszelkie dostępne formy – zabawki, książeczki, karty pracy do ćwiczeń grafomotorycznych, a także sprzęty elektroniczne. Zachęcam do różnorodności, aby ćwiczenia nie okazały się nudne, a tym samym demotywujące.
Nowe technologie dają nam mnóstwo nowych możliwości. W sklepach z aplikacjami możemy znaleźć narzędzia diagnostyczne, aplikacje o funkcjach stricte terapeutycznych dostępnych jedynie dla specjalistów. Świetlikowo połączyło te właściwości. Przemyciliśmy naszą wiedzę i zaangażowanie, wykorzystaliśmy baczne obserwacje z codziennych zajęć z dziećmi by dać im to czego oczekują – atrakcyjnych aktywności wzrokowych dostosowanych do ich możliwości.

To bardzo pocieszające, że sesja rehabilitacyjna może być na wyciągnięcie ręki. Albo raczej na kliknięcie myszką czy stuknięcie palcem.

Tak! Cieszę się przede wszystkim tym, że zaufało nam już tylu rodziców i, że nasza inicjatywa spotyka się z takim uznaniem wśród specjalistów. Świetlikowo będzie się rozwijać z myślą o oczach dzieci, a dzieci będą rozwijać swoje oczy w Świetlikowie! Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa!

Portal Świetlikowo.edu.pl

Fot: Olga Forlicz

Dorota Maciaszek

Dorota Maciaszek

Założycielka Wydawnictwa Oculino. Mama i rehabilitantka dziecka z jednooczną dysfunkcją wzroku, pasjonatka optometrii pediatrycznej i terapii widzenia. Biolożka, optometrysta, terapeuta widzenia.

Więcej postów - Facebook - Google Plus