Oprawki okularowe dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

oprawki okularowe dla dzieci

Na sukces odpowiednio skorygowanej wady wzroku u dziecka składają się dwie rzeczy – poprawnie dobrane moce szkieł okularowych i właściwie dopasowana oprawa okularowa. Obecnie na rynku można znaleźć dwa rodzaje opraw dla dzieci – oprawki metalowe oraz ‘plastikowe’ oprawki z tworzywa. Jedne jak i drugie posiadają swoje zalety, ale także wady. W zależności od wieku, budowy twarzy, temperamentu dziecka należy wybrać odpowiedni rodzaj.

Wybierając oprawki okularowe dla dzieci zwróć uwagę na:

Jak leżą na nosie

Oprawy z tworzywa muszą od razu leżeć dobrze na nosie, ponieważ nie ma możliwości późniejszej regulacji, natomiast oprawy metalowe posiadają nanośniki, które są częścią wymienną i można je regulować. Gdy oprawki są odpowiednio dopasowane do kształtu nasady nosa, są zarazem wygodne, nie zsuwają się w czasie czytania lub zabawy oraz nie uciskają delikatnej skóry dziecka. Przy odbiorze okularów optyk powinien dopasować okulary dziecka doginając zauszniki.

Materiał i ciężar oprawek

Ważne jest również aby materiał oprawy, który wybieramy był bezpieczny i lekki. Dzięki temu okularki nie będą zbędnym obciążeniem. Jeśli dziecko będzie zauważać okulary istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie je ściągać.

Zerkanie ponad okularami

Większość przedmiotów i osób nie znajduje się na wysokości wzroku dziecka. Maluch by zobaczyć coś co jest wysoko przenosi wzrok ponad oprawki, nie unosi głowy do góry. Wówczas nie patrzy przez szkła okularów. Dlatego tak ważne jest aby tarcza była blisko oczu oraz aby była odpowiedniej wielkości. Maluch nie ma wtedy możliwości zerkania ponad okularami.

Opinię dziecka

Aby zachęcić dziecko do noszenia okularków warto również zasugerować się wyglądem oprawek. Ulubiona kolorystyka, bajkowe motywy na pewno będę dobrym argumentem aby polubić swoje okulary! Najlepszym argumentem za noszeniem okularów jest samodzielna decyzja dziecka o tym jakie oprawki będzie nosić. Stąd postaraj się zaufać poczuciu estetyki swojego dziecka.

Opinię specjalisty

Podczas wybierania opraw nie bez znaczenia jest opinia optyka o wybieranych oprawach. Musisz wiedzieć, że nie do każdej oprawy okularowej „pasują” każde szkła. W zależności od mocy soczewek ich charakteru i funkcji jaką mają spełniać musi być dopasowana odpowiednia oprawa.

Po odbiorze okularów:

  • poproś optyka by pokazał dziecku jak ma dbać o swoje oprawki, jak je zakładać i ściągać, jak bezpiecznie przechowywać (nie odkładać na szkiełka i trzymać w etui);
  • obserwuj czy okulary nie zsuwają się z nosa;
  • zauważysz, że dziecko drapie się, pociera miejsca gdzie oprawki mają kontakt ze skórą, albo jeśli szkła okularów parują zgłoś to optykowi. Najprawdopodobniej okulary uciskają skórę bądź dolegają zbyt mocno do łuku brwiowego;
  • dbaj by dziecko podczas wzmożonej aktywności czy lekcji wychowania fizycznego nosiło oprawki okularowe dla dzieci do tego dedykowane, “zwykłe” oprawy i szkła mogą stanowić zagrożenie dla oczu;
  • uczul dziecko na to by inne dzieci nie przymierzały jego okularów;
  • podejdź kreatywnie do adaptacji dziecka do okularów;
  • z wszelkimi wątpliwościami zgłaszaj się do specjalisty – optyka;

Na mapie salonów optycznych pojawia się coraz więcej tych, które są dedykowane dzieciom. Warto się do takiego wybrać. Optyk, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi na pewno umili nam wizytę w salonie optycznym i przygodę z okularami, a wiedza o tym jakie okulary będą odpowiednie dla Twojego dziecka złoży się na sukces i okulary cały czas będą na nosie.

Dominika Bujak

Dominika Bujak

Ortoptystka, pracująca w gabinecie przy salonie optycznym dla dzieci w Toruniu. Interesuje się optometrią behawioralną oraz terapią widzenia. Studiuje optometrię na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Więcej postów