Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – dlaczego są koniecznością

okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Pomimo coraz większej świadomości działania i właściwości promieniowania ultrafioletowego, nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z wpływu UV-A na układ wzrokowy. Czy wiecie jak ważna jest ochrona przed tym promieniowaniem? Dbamy o skórę dzieci pamiętając o kremach z filtrem, chronimy je przez przegrzaniem osłaniając głowę, sami używamy okularów przeciwsłonecznych w trosce o nasze oczy. Dlaczego więc duża część rodziców uważa, że okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to rzecz zbędna?

Zapytani w salonie optycznym rodzice o to czy myśleli okularach przeciwsłonecznych dla swojego dziecka zwykle odpowiadają, że nie bo dziecko zniszczy, zgubi, nie będzie chciało nosić albo inne dzieci mu zabiorą.

Znacie to?

Każdy z tych powodów jest mało istotny w stosunku do korzyści jakie niesie użytkowanie okularów przeciwsłonecznych. Przede wszystkim powodów, dla których dzieci powinny nosić ochronę przed szkodliwym promieniowaniem jest zdecydowanie więcej niż wątpliwości rodziców.

Medyczny punkt widzenia

Z medycznego punktu widzenia dziecięce oczka są narażone bardziej niż oczy dorosłych, na promienie UV-A. Wynika to z długości czasu spędzanego na świeżym powietrzu oraz z anatomii małego oka.
Maluchy mają szersze źrenice oraz bardziej przezierne soczewki niż dorośli, przez co więcej promieni wnika do wnętrza gałki ocznej. Jako, że promienie nie szkodzą oczom natychmiast, tak jak w przypadku skóry (poparzenia słoneczne) nie zwracamy na nie większej uwagi. Warto wiedzieć, że mają one charakter kumulacyjny. Oznacza to, że wpadając do wnętrza gałki ocznej gromadzą się w nim, co powoduje szybsze procesy starzenia siatkówki. W późniejszym wieku odpowiadają za powstawanie różnego rodzaju schorzeń jak np. zaćma fotochemiczna (zmętnienie soczewki).

Warto również wiedzieć, że dla oczu najniebezpieczniejsze są godziny przedpołudniowe i popołudniowe. Kiedy to słońce jest niżej i bardziej poziomo. Oczy nie są w tych godzinach osłaniane przez elementy aparatu ochronnego oka (oczodół, łuk brwiowy, rzęsy).

Promieniowanie nie jest szkodliwe tylko wtedy gdy wpada bezpośrednio do oka, ale również wtedy gdy odbija się różnych powierzchni, takich jak trawa (1% odbicia) piasek na plaży lub w piaskownicy (10%), woda (20%) oraz śnieg (80%).

Czy ciemne to przeciwsłoneczne?

Jeśli chcemy uchronić oczka naszych dzieci przed chorobami spowodowanymi promieniowaniem musimy pamiętać o dobrych okularach przeciwsłonecznych z filtrami! Tu nasuwa się pytanie jakie to są dobre okulary przeciwsłoneczne? Czy jeśli okulary są ciemne to na pewno są przeciwsłoneczne? Niekoniecznie, okulary kupione w supermarkecie owszem są ciemne mogą posiadać też filtry, jednak optycznie są bardzo niekorzystne dla oka. Filtry niższych kategorii przepuszczają od 80-100% promieniowania UV, a soczewki zniekształcają obraz, co utrudnia widzenie.

Kolejnym minusem ciemnych okularów bez filtrów jest to, że źrenica za taką soczewką jest rozszerzona, źrenica odruchu mrużenia co powoduje, że więcej szkodliwych promieni wpada do oka. Ważne jest aby kupować okulary przeciwsłoneczne z pewnych i sprawdzonych źródeł. Zakłady optyczne pomogą w doborze opraw jak i odpowiednich soczewek przeciwsłonecznych. Oprawki do okularów przeciwsłonecznych podobnie jak w okularach korekcyjnych powinny powinny być odpowiedniej wielkości, leżeć dobrze na nosku i co istotne podobać się dziecku, aby chętnie je nosiło.

100% UV, 400 nm – ważne oznaczenia

Często zastanawiamy się co znaczą symbole na okularach. Na soczewkach bezpiecznych okularów powinno być napisane 100% UV lub UV 400 co oznacza, że soczewki blokują 100% promieni UV do 400 nm. Niestety naklejki nie zawsze świadczą o oryginalności produktu, dlatego bezpieczne okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać certyfikat, który otrzymujemy wraz z zakupem. Ważne jest aby prawidłowo wybrać kategorię okularów przeciwsłonecznych. Kategorie oznaczają procent przyciemnienia. Dla dzieci poleca się kategorię trzecią, która pochłania 82 – 92% światła. Jest to soczewka ciemna stosowana przy silnym nasłonecznieniu.

okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Ochrona dla każdego

Co jeżeli nasz maluch nie lubi okularów lub jest bardzo energicznym dzieckiem? Ważne aby pamiętać, żeby nosiło chociaż ochronę w postaci czapeczki z daszkiem, kapelusza, które ograniczą wpadanie promieni do oka.

Pamiętajmy także o dzieciach, które noszą okulary korekcyjne, one również potrzebują ochrony. W takich przypadkach można zastosować soczewki kontaktowe, które często również posiadają filtry UVA/B lub okulary przeciwsłoneczne z korekcją. Jest to druga para okularów, które dziecko powinno posiadać, korekcyjne barwione na stałe.
Szczególną ochroną powinny być objęte oczy dzieci z poważnymi dysfunkcjami wzroku. Pamiętajcie, że dzieci po operacji zaćmy pozbawione są jednego z biologicznych filtrów oka – soczewki, którą należy zastąpić okularami przeciwsłonecznymi.

Promieniowanie słoneczne jest nie tylko szkodliwe. Dzieci powinny spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu w słoneczne dni. To podstawowa profilaktyka przeciwko krótkowzroczności. Słońce to także bisynteza witaminy D, którą aż w 80% do 100% wytwarza nasza skóra przy ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Słońce to przede wszystkim radość i zdrowie. Korzystajmy z energii jaką daje nam słońce pamiętając o odpowiedniej ochronie.

Dominika Bujak

Dominika Bujak

Ortoptystka, pracująca w gabinecie przy salonie optycznym dla dzieci w Toruniu. Interesuje się optometrią behawioralną oraz terapią widzenia. Studiuje optometrię na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Więcej postów