Najnowsza praca Binocular iPad Treatment of Amblyopia for Lasting Improvement of Visual Acuity dotycząca leczenia niedowidzenia jednego oka terapią obuoczną przez gry na iPada napawa dużym optymizmem. Jak wszyscy wiemy nie ma trudności z zachęceniem dzieci do ćwiczeń z tabletem. Profesjonalna aplikacja byłaby dużym ułatwieniem w codziennej rehabilitacji.
Oczy muszą “działać” razem
Jak wynika z najnowszych badań, niedowidzenie to przede wszystkim silne tłumienie korowe, a nie tylko osłabienie funkcji oka niedowidzącego. Idąc za tym nie chodzi jedynie o to by “zmuszać” niedowidzące oko do patrzenia jednoocznego – przez zaklejanie oka dominującego. Istotniejsze jest włączanie słabszego oka do widzenia obuocznego. Tak zwany monokularowy model leczenia niedowidzenia czyli jednooczne leczenie przez zasłanianie “zdrowego” oka nie zawsze prowadzi do osiągnięcia pełnej ostrości i co istotniejsze nie gwarantuje utrzymania osiągniętej ostrości wzroku po zakończeniu leczenia.
Badania
W badaniach wzięły udział dzieci między 4, a 12 rokiem życia. Dzieci nosiły okulary z kolorowymi filtrami i grały w grę na tablecie 4 godziny w tygodniu. Terapia trwała 4 tygodnie. Dodatkowo połowę grupy dzieci poddano obturacji oka dominującego w innej porze dnia niż była prowadzona terapia. Założeniem tego doświadczenia były ćwiczenia obuoczne.
Badania efektów terapii zostały przeprowadzone tuż po jej zakończeniu, następnie po 4 tygodniach i po 3 miesiącach.
Po zakończeniu terapii zaobserwowano znaczną poprawę ostrości widzenia. Co istotne nie było różnicy między dziećmi, które nosiły zasłonkę, a tymi, które jej nie nosiły. Osiągnięta podczas terapii ostrość widzenia utrzymała się na tym samym poziomie do ostatniego kontrolnego badania – 3 miesiące po jej zakończeniu. Co w przypadku obecnego standardu leczenia przez zaklejanie jest nie do osiągnięcia. Zawsze następuje pogorszenie ostrości widzenia w niedowidzącym oku.
Wniosek z artykułu jest prosty i krzepiący. Binokularowy czyli obuoczny rodzaj terapii z użyciem gier na tablet daje szybki i trwały efekt w leczeniu niedowidzenia. Czekamy z niecierpliwością na więcej szczegółów.
Źródło: http://archopht.jamanetwork.com