Leniwe oko – niedowidzenie u dzieci

leniwe oko

Leniwe oko to określenie używane przez specjalistę w komunikacji z rodzicem i Małym Pacjentem. Co kryje się za tym rozleniwieniem oka? Leniwe oko to potoczne określenie dla medycznego zjawiska jakim amblyopia czyli niedowidzenie. Szczegółowy opis znajdziecie we wpisie o niedowidzeniu u dzieci. Poniżej w kilku krótkich punktach podkreślę co najistotniejsze i sprostuję najczęściej popełniane w myśleniu rodziców błędy.

Czym jest leniwe oko?

To zaburzenie czynnościowe w układzie wzrokowym objawiające się obniżoną ostrością widzenia. Inaczej, nawet jeśli Twoje dziecko dostanie idealnie dobrane okulary czy soczewki kontaktowe nie będzie w stanie widzieć wyraźnie leniwym okiem. Oko to obarczone jest niedowidzeniem. Jeśli jedno oko jest niedowidzące, a co za tym idzie wyłączone z widzenia dziecko pozbawione jest widzenia obuocznego.

Przyczyny leniwego oka

Przyczyny leniwego oka mogą być trzy:
– zez
– wada wzroku/różne wady wzroku na oku prawym i oku lewym
– zaćma wrodzona

Co istotne stały zez prowadzi do niedowidzenia oka, które jest ustawione nieprawidłowo, a także niekorygowana wada wzroku, może spowodować stan zezowy. Stąd te przypadłości mogą się łączyć, ale nie muszą.

Ilość dioptrii, a ostrość wzroku

Czy polepszający się wzrok dziecka to okulary o coraz mniejszej mocy? Czy po z sukcesem zakończonym leczeniu dziecko wyjdzie z gabinetu bez okularów?

Często rodzicom myli się wartość wady refrakcji z wartością pomiaru ostrości wzroku. Wadę wzroku nie leczy się! Wadę się koryguje.

Wada refrakcji oka mierzona w dioptriach określa niedomogi układu optycznego oka. To tak jak w aparacie w trybie manualnym staracie się ustawić ostrość obrazu. Oczy waszego dziecka jak dwa małe aparaty nie mogą tej ostrości złapać. Jednak jeśli przed obiektywem (okiem) postawimy soczewkę o właściwej mocy wówczas obraz będzie ostry.

Niedowidzenie to niedomogi czynnościowe układu wzrokowego. Ostrość wzroku określa ile Twoje dziecko jest w stanie zobaczyć w najlepiej dobranych okularach. Jeśli ma obniżoną ostrość wzroku – niedowidzenie to oznacza, że jakkolwiek nie starałbyś się w aparacie ustawić ostrości to jakość matrycy, rozdzielczość czy ustawienia systemu aparatu nie pozwolą mu zrobić ostrego zdjęcia. Nawet z dodatkowymi soczewkami.

Zatem leniwe oczy koniecznie należy korygować. Dziecko musi nosić okulary albo soczewki kontaktowe by ostrość widzenia miała szansę się poprawiać w miarę prowadzonej terapii.

Jak leczyć leniwe oko u dziecka?

Byłeś już z dzieckiem u okulisty? Świetnie, ta wizyta jest konieczna do tego by ocenić czy podstawą niedowidzenia nie są zmiany organiczne, czy nie toczy się jakiś proces chorobowy. Teraz czas na optometrystę który oceni widzenie obuoczne i zaplanuje terapię widzenia. Możesz także odwiedzić ortoptystę, który oceni stan widzenia obuocznego Twojego malucha i zaplanuje ćwiczenia ortoptyczne.

Zazwyczaj leczenie leniwego oka wiąże się z zakrywaniem oka dobrze widzącego by zmusić to niedowidzące do pracy. By Plasterkowa Wojna przebiegała łagodnie podejdź do obturacji z pomysłem. Możesz podjąć z dzieckiem Plasterkowe Wyzwanie albo zrobić Papierowego Lulka, który tak jak Twoje dziecko leczy leniwe oko!

Jeśli zmagasz się z leniwym okiem Twojego dziecka zapamiętaj:

1. Kluczowy jest czas – do 7 roku życia plastyczność mózgu dziecka jest największa jak i efekty terapii niedowidzenia

2. Pamiętaj by dziecko nosiło okulary albo soczewki kontaktowe – nawet jeśli nie zgłasza poprawy, nie czuje potrzeby

3. Wybierz właściwą drogę po gabinetach – okulista zdiagnozuje, optometrysta zdiagnozuje i poprowadzi terapię widzenia, ortoptysta zdiagnozuje i przeprowadzi ćwiczenia ortoptyczne (czytaj więcej tutaj: Kto jest kim? – okulista, optometrysta, ortoptysta, optyk, tyflopedagog)

4. Trzymaj się zaleceń specjalisty i bądź konsekwentny, tylko wtedy osiągniecie sukces

Mam co najmniej kilku znajomych i znam kilka historii dorosłych ludzi, którzy mają niedowidzenie na jednym z oczu. Mówią o braku konsekwencji rodziców. Nie mają żalu do siebie, w końcu byli dziećmi. Mają żal do rodziców. Pytani czy gdyby byli na miejscu rodziców postąpiliby inaczej wszyscy zdecydowanie odpowiadają, że tak.

Pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje obojga oczu do jak najlepszego funkcjonowania wzrokowego i tylko Ty możesz mu pomóc je osiągnąć.

Dorota Maciaszek

Dorota Maciaszek

Założycielka Wydawnictwa Oculino. Mama i rehabilitantka dziecka z jednooczną dysfunkcją wzroku, pasjonatka optometrii pediatrycznej i terapii widzenia. Biolożka, optometrysta, terapeuta widzenia.

Więcej postów - Facebook - Google Plus