Wybrałeś się z dzieckiem do specjalisty korekcji wad wzroku – okulisty dziecięcego albo optometrysty. Specjalista wykonał pełne badanie oczu i funkcji wzrokowych Twojego dziecka i wypisał receptę na okulary na podstawie której wykonał je optyk.
A jednak Twoje dziecko nie chce nosić okularów. Dlaczego tak się dzieje?
Poniżej kilka najczęściej podawanych przyczyn przez rodziców.
Dziecko o nich zapomina, czyli ich nie potrzebuje…
Przy wadzie nadwzrocznej dzieci często nie zgłaszają pogorszenia widzenia, ponieważ ich elastyczny układ wzrokowy umożliwia kompensowanie wady wzroku. Co to znaczy? Zdolności akomodacyjne soczewki w gałce ocznej dziecka są znacznie większe niż u osoby dorosłej. Oznacza to, że dziecko poprzez stały wysiłek akomodacyjny kompensuje wadę wzroku i widzi ostro zarówno z daleka jak i z bliska. Najprościej mówiąc, oko samo ustawia się tak by było jak najlepiej, jak najbardziej ostro. Ale nie jest to sytuacja właściwa i wywołuje nieustanny stres dla układu wzrokowego. Są wady które należy korygować okularami nawet jeśli dziecko nie odczuwa deficytu ostrości. Dolegliwości przyjdą później, a z nimi niepowodzenia w szkole, terapia widzenia, zez… To Ty rodzicu musisz pamiętać o okularach i przypominać, jeśli jest taka konieczność.
W przypadku krótkowzroczności dziecko również może nie zgłaszać zamazanego widzenia. Większość czynności wykonuje zwykle na bliskie odległości: rysowanie, malowanie, zabawa klockami. Może nie zdawać sobie sprawy, że z daleka można widzieć równie dobrze jak z bliska. Niekorygowana krótkowzroczność ma z kolei skłonność do narastania, nie zakładając dziecku okularów od wczesnych lat, możemy nieświadomie skazywać je na grubsze szkła korekcyjne w przyszłości. Innym skutkiem niekorygowania dużych wad wzroku może być rozwój niedowidzenia.
To Ty rodzicu musisz pamiętać o okularach i przypominać o nich swojemu dziecku, jeśli specjalista zalecił ich noszenie.
Pozwalamy synowi nie nosić okularów bo on bez nich dobrze widzi…
Jeśli sytuacja dotyczy jednego oka, w którym rozwinął się zez lub/i niedowidzenie korekcja okularami jest konieczna by ten stan mógł się poprawić.
Dlaczego dziecko mówi, że widzi dobrze bez okularów? Bo patrzy tylko okiem prowadzącym, które jest miarowe (zdrowe) albo ma niewielką wadę refrakcji i tak jak pisałam powyżej samo daje sobie z nią radę. Oko, które jest „leniwe” albo zezuje nie bierze udziału w widzeniu. Jeśli zależy Tobie na tym by terapia widzenia, ćwiczenia ortoptyczne przyniosły efekty, wasze słabe oko musi mieć jak najlepsze warunki do rozwoju widzenia. Inaczej, jeśli okularów nie będzie na nosie mózg nie znajdzie powodów do tego aby oko ustawiać prosto i rozwijać ostrość widzenia niwelując niedowidzenie. Bez okularów i konsekwencji w działaniach terapeutycznych nie osiągniecie zadowalającego efektu. To pewne. Dziecko może tego nie przyjmować, nie rozumieć. Ty rodzicu, musisz.
Córka je cały czas ściąga, drapię się, poprawia…
Czasami przyczyną nie akceptowania okularów są oprawki okularowe.
Jeśli dziecko nie chce nosić okularów i:
- drapie się przy uszach i w okolicach nosa – może mieć uczulenie ma materiał z jakiego wykonane są oprawki
- ściąga okulary bo cisną – zwróć się do optyka o właściwe dogięcie zauszników
- ściąga okulary bo spadają – zwróć się do optyka o właściwe dogięcie zauszników i nanośników
- ściąga bo okulary parują – zwróć się do optyka by właściwie dogiął oprawę, która przylega zbyt mocno do łuku brwiowego
Jeśli natomiast dziecko informuje Cię, że w okularach widzi gorzej, boli go głowa, rozmazuje mu się obraz warto jeszcze raz sprawdzić moc soczewek okularowych. Być może zostały źle dobrane.
Cały czas się buntuje! Nie chce nosić okularów. Mówi, że ich nie lubi i nie będzie nosił. I co ja mam zrobić?!
Jesteś rodzicem. Buntujące się dziecko to dla Ciebie żadna nowość. Wymyśl coś!
Pozwól mu wybrać oprawki, daj dużą swobodę w tym temacie, podejdź do tego kreatywnie. Może jakaś bajka w której bohater nosi okulary? Może zrobicie razem Papierowego Lulka? Sposobów naprawdę jest wiele, a ograniczeniem tylko wasza wyobraźnia!
Na ten argument brak medycznego wyjaśnienia by przekonać Cię jak ważne jest byś zmobilizował dziecko do noszenia okularów. Mogę powiedzieć jedno. Jesteś dorosły i zobowiązany do tego by dbać o zdrowie swojego dziecka. Nie powinieneś przenosić na nie odpowiedzialności. Dlaczego? Bo konsekwencje zdrowotne poniesie ono samo, jednak w przyszłości żal będzie miało właśnie do Ciebie, do rodzica.
Korekta: Zuzanna Cichocka