Dig Rush – gra wspierająca terapię niedowidzenia

Dig Rush

Terapia niedowidzenia u dzieci wymagająca obturacji jednego oka już niedługo może kojarzyć się nie tylko z niewygodnymi plastrami i wielogodzinnym wysiłkiem. Z początkiem marca firmy Ubisoft oraz Amblyotech Inc. ogłosiły wspólny projekt gry komputerowej o nazwie Dig Rush wspierającej terapię obuoczną. Postępy prac nad projektem można śledzić na blogu Ubisoft’u.

Projekt opiera się na wynikach badań opublikowanych już kilka lat temu przez zespół naukowców pod kierownictwem okulisty doktora Roberta Hessa z Uniwersytetu McGilla w Montrealu. O podstawach tej metody terapii możecie przeczytać tu. Polega ona na grze w okularach z kolorowymi filtrami podobnych do tych znanych z kin 3D. Specjalnie dobrane kolory grafiki komputerowej wymuszają włączanie słabszego oka do gry. Wyniki badań nad tą metodą potwierdzają rezultaty porównywalne do terapii jednoocznej jednocześnie zwalniając dzieci z wielu negatywnych stron zaklejania zdrowego oka.

Co najważniejsze producenci gry przewidują możliwość konfigurowania parametrów pod kątem kontrastu obiektów dostępnych w grze. Umożliwi to terapeutom dobieranie ustawień optymalnie do aktualnego stanu oka.

Jak zapewniają producenci gra będzie udostępniona na rynku natychmiast po zarejestrowaniu w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (Food and Drug Administration). Sam fakt wystąpienia do FDA o pozytywną opinię może tylko upewnić nas, że mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko grą wideo. Jesteśmy o krok od profesjonalnego narzędzia terapii, które miejmy nadzieję wprowadzi nowe możliwości w zakresie terapii widzenia.

Zobacz trailer gry Dig Rush

Michał Miros

Michał Miros

Michał Miros. Tata Bartka, chłopca po usunięciu wrodzonej zaćmy jednoocznej. W trakcie rehabilitacji.

Więcej postów

Ten wpis został opublikowany przez w Bez kategorii.