Behawioralna – pediatryczna terapia widzenia

Czym jest terapia widzenia?

Pediatryczną terapię widzenia (ang vision therapy VT) określa się jako nadzorowany przez specjalistę program służący poprawie problemów ze wzrokiem, a także doskonaleniu podstawowych funkcji wzrokowych u dzieci.
Terapia odnosi się do neurologicznego aspektu widzenia.

Mówiąc prościej terapia widzenia ma na celu nauczyć nasz system wzrokowy w mózgu „widzieć lepiej”. Terapia widzenia jest treningiem oczu jako „narzędzia“ widzenia, systemu wzrokowego jako drogi przewodzenia bodźca, a także mózgu jako odbiornika.

Właściwie opracowana i nadzorowana, może powodować korzystne zmiany neurologiczne, które mogą rozwiązać problemy z widzeniem i poprawić jego jakość.

Teorie tę potwierdza założenie, że anomalie jakie powstają w procesie kształcenia widzenia wynikają z neuroplastyczności mózgu zatem tą samą drogą można je odwrócić.

Czas terapii

Czas prowadzenia terapii zależy od przypadku i trwa od kilku sesji ćwiczeniowych do kilku lat terapii. Praca pacjenta nie ogranicza się jednak tylko do ćwiczeń w gabinecie. Terapia widzenia to także codzienna praca w domu wg zaleceń specjalisty.

Ćwiczenia ortoptyczne, a terapia widzenia

VT zakrawa o techniki ortoptyczne czyli te, które trenują mięśnie okołogałkowe w celu korekcji zeza, a także techniki pleoptyczne służące walce z niedowidzeniem. Jednak ortoptyka i terapia widzenia nie są synonimami. Terapia widzenia jest alternatywą dla znanej w Polsce okulistyczno-ortoptycznej metody leczenia przypadłości wzrokowych.

Terapia widzenia ma na celu optymalizację procesów w układzie wzrokowym. Zmianę nieprawidłowych, zaburzonych funkcji wzrokowych by utrwalić poprawne i uczynić efekt leczenia stałym poprzez aktywny trening wzrokowo-motoryczny.

W wielu przypadkach zeza, terapia widzenia może być lepszym wyborem niż leczenie operacyjne, a także korzystnym uzupełnieniem leczenia przed i po zabiegu, aby zwiększyć prawdopodobieństwo pozytywnego efektu.

Specjalista

Na świecie terapia widzenia prowadzona jest przez optometrystę. Dlatego w opracowaniach można znaleźć określenia optometryczna terapia widzenia. Optometryści , którzy specjalizują się w terapii widzenia i rozwoju wzroku dzieci nazywają się optometrystami pediatrycznymi, optometrystami behawioralnymi, optometrystami rozwoju.

W Polsce specjalista w dziedzinie optometrii jest mało znany, a terapia widzenia jest zagadnieniem, które dopiero raczkuje. Placówką specjalizującą się w VT jest między innymi Centrum Optyki i Optometrii Fundacji UAM w Poznaniu. Tu kompleksowo można zdiagnozować przypadłość i poddać ją terapii gabinetowej połączonej z ćwiczeniami w domu.

Terapia widzenia jest szansą dzieci na uzyskanie jak najlepszej ostrości widzenia i wypracowanie niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania percepcji wzrokowej.

Dorota Maciaszek

Dorota Maciaszek

Założycielka Wydawnictwa Oculino. Mama i rehabilitantka dziecka z jednooczną dysfunkcją wzroku, pasjonatka optometrii pediatrycznej i terapii widzenia. Biolożka, optometrysta, terapeuta widzenia.

Więcej postów - Facebook - Google Plus