ABC rehabilitacji wzroku dziecka cz. 1 – Pierwsza wizyta

rehabliltacji wzroku

Drogi rodzicu, zapisałeś swoje dziecko na pierwszą wizytę rehabilitacji wzroku? Zapewne zdążyłeś już „wygooglować” czego możesz się spodziewać, może nawet dogtarłeś do opinii innych rodziców o tym konkretnym specjaliście, do którego się udacie. Zanim jednak stawisz się z dzieckiem na umówioną wizytę ważne jest, aby w miarę możliwości dobrze się do niej przygotować.

Co zabrać ze sobą?

Po pierwsze dokumentacja medyczna – szczególnie ostatnie badania okulistyczne, inne aktualne badania lekarskie (np. od neurologa). Pomogą one specjaliście, a Ty nie będziesz musiał gorączkowo szukać w pamięci tych wszystkich danych.

Jeśli posiadasz opinię z przedszkola, szkoły, od innych specjalistów do których chodzi twoje dziecko dołącz je do dokumentacji. Rehabilitant chce uzyskać możliwie pełen obraz dziecka, jego rozwoju i funkcjonowania.

Jeśli masz taką możliwość dostarcz do poradni dokumentację medyczną wcześniej (np. droga mailową). Często też poradnie proszą o wypełnienie standardowego kwestionariusza informacyjnego – to pozwala specjaliście wstępnie „zapoznać się” z pacjentem przed wizytą, lepiej przygotować się do spotkania.

Po drugie – koniecznie weź ze sobą okulary dziecka i inne pomoce optyczne, których używa (np. lupa).A może korzystacie z jakichś innych pomocy (np. nieoptycznych) ?

Przydatna może być też ulubiona zabawka, książeczka – aby Twoje dziecko nie czuło się tak bardzo obco w nowym miejscu, pomoże to też przełamać pierwsze lody.

Przygotuj się

Zrób listę pytań! Być może już masz wątpliwości i pytania, które chciałbyś zadać. Zapisz je, jeśli tego nie zrobisz prawdopodobnie w toku spotkania, pod wpływem emocji i bieżących zdarzeń zapomnisz!

Przygotuj dziecko do spotkania. Postaraj się, aby w miarę możliwości było wypoczęte, najedzone, zrelaksowane. Powiedz mu gdzie i po co idziecie – to ważne, aby uniknąć elementu zaskoczenia.

Wywiad

Jesteście już w gabinecie i nic się nie dzieje? Rehabilitant wzroku zamiast od razu przystąpić do działania z dzieckiem zadaje Ci pytania? Tak ma być! Wywiad to kluczowy element rozpoczynającego się cyklu waszych spotkań. Bez szczegółowych informacji o dziecku, jego zachowaniach, obserwacjach rodzica nie da się dobrze zaplanować programu terapeutycznego. Jeśli więc słyszysz pytania o to czym lubi się bawić dziecko, na co najchętniej patrzy, jak długo, z jakiej odległości, jak poznaje nowe pomieszczenia itp. odpowiedz na nie wszystkie cierpliwie i dokładnie. Nigdy nie zatajaj informacji w obawie, że dziecko „źle wypadnie”, czy zostanie słabo ocenione przez specjalistę.

Warto wcześniej ze szczególną uwagą przyjrzeć się dziecku w domu, ponieważ podczas wywiadu będą padały najróżniejsze, często bardzo szczegółowe pytania dotyczące funkcjonowania dziecka w konkretnych sytuacjach. Może Twoje dziecko często zdejmuje okulary korekcyjne, lub patrzy „znad” okularów. Podczas rysowania, odrabiania lekcji (lub innych „prac stolikowych”) pochyla się nisko nad blatem stołu? A może ze szczególną uwagą ogląda jakieś zabawki, zjawiska? Zaobserwuj jak zachowuje się przechodząc z jasnego do ciemnego pomieszczenia i odwrotnie. Czy skarży się na bóle głowy, albo zbyt jasne światło w lampce nocnej? Jak długo jest w stanie oglądać książeczki, jakie obrazki najłatwiej i najszybciej spostrzega? Czy zawsze celnie sięga wyciągając rękę po przedmioty? O to wszystko możesz zostać zapytany podczas pierwszej wizyty w gabinecie.

Wszystko co uważasz za ważne

Jeśli nie zostaniesz zapytany o kwestię, która według Ciebie jest ważna poinformuj o tym rehabilitanta. Przykładowo:

Czy dziecko bierze jakieś leki? – Po co? – leki wpływają na zachowanie dziecka, mogą powodować senność lub wręcz przeciwnie – pobudzenie, a to z kolei będzie miało wpływ na wyniki testów i prób diagnostycznych.

Czy dziecko nie ma epilepsji – Po co? – na zajęciach stosowane są różne formy stymulacji wzrokowej, które w niektórych przypadkach mogą sprzyjać wystąpieniu ataków – prowadzący musi to wiedzieć!

Czego się boi, jakich zabawek, przyrządów nie należy wyciągać – Po co? – wizyta w gabinecie rehabilitacji wzroku to i tak pewien stres dla dziecka, czasem jedna niewłaściwa rzecz może je zniechęcić i nici z owocnej współpracy.

W jaki sposób nagradzasz, chwalisz swoje dziecko – Po co? – aby specjalista wiedział co będzie dla niego motywujące podczas pracy w gabinecie

Z czym ma największe trudności, a z czym dobrze sobie radzi – Po co? – bo dobrze jest znać mocne i słabe strony pacjenta. Trudności – rzecz oczywista, a mocne strony – przecież dziecko powinno zakończyć zajęcia poczuciem sukcesu, aby chciało jeszcze raz na nie wrócić :-)

Rodzicu!

Zawsze też pytaj i proś o wyjaśnienie, jeśli czegoś nie rozumiesz lub masz wątpliwości.

I jeszcze jedno – wiedz Rodzicu, że jesteś dla nas – specjalistów najcenniejszym źródłem informacji, towarzyszysz swemu dziecku codziennie od dnia narodzin, wiesz on nim wszystko, dlatego tak ważne jest żebyś podzielił się tą wiedzą.

Zobacz też pozostałe wpisy z serii “ABC rehabilitacji wzroku dziecka”:

Diagnoza i ocena funkcjonowania wzrokowego

ABC rehabilitacji wzroku dziecka cz. 2 – Diagnoza i ocena funkcjonowania wzrokowego

wzroku dziecka

ABC rehabilitacji wzroku dziecka cz. 3 – Ważne pytania

plan rehabilitacji

ABC rehabilitacji wzroku dziecka cz. 4 – Plan rehabilitacji

Magdalena Król

Magdalena Król

Tyflopegagog, oligofrenopedagog, terapeuta SI, terapeuta wczesnej interwencji. Realizowała projekty rozwojowe w Rwandzie w Ośrodku dla dzieci niewidomych, na stałe współpracuje z Fundacją Usłyszeć Afrykę.

Więcej postów - www