Sztywne soczewki kontaktowe (RGP) u dzieci

soczewki kontaktowe

Sztywne soczewki kontaktowe (RGP) służą do korekcji wszelkich wad wzroku, a w szczególności wad skomplikowanych np. duży astygmatyzm, nieregularność powierzchni rogówki w postaci stożka rogówki czy w korekcji bezsoczewkowości. W odróżnieniu od soczewek miękkich charakteryzują się dużą stabilnością kształtu umożliwiającą doskonałą korekcję wad wzroku.

Obecnie dostępne są w materiałach o wysokim współczynniku gazoprzepuszczalności zapewniającym pełne pokrycie zapotrzebowania rogówki w tlen. Okres adaptacji do noszenia twardych soczewek kontaktowych jest dłuższy niż w przypadku miękkich i trwa do dwóch tygodni.

Zanim zaczniesz… umyj dokładnie swoje ręce!

Podczas noszenia soczewki kontaktowe zanieczyszczane są przez różnego rodzaju osady organiczne oraz nieorganiczne. Poza zanieczyszczeniami środowiskowymi (np. pyłków kurzu), do powierzchni soczewek przywierają obumarłe komórki rogówki i spojówki, składniki łez (śluz, białka, lipidy, itp.), a także bakterie i inne mikroorganizmy. Osady na soczewkach nie tylko obniżają komfort noszenia soczewek oraz pogarszają jakość widzenia, ale również bywają powodem pojawienia się różnych stanów zapalnych oka. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie czyścić i dezynfekować soczewki po każdym ściągnięciu ich z oka dziecka. Powinno się to stać Twoją codzienną rutyną.

Odpowiednia higiena jest niezwykle istotna podczas właściwego postępowania z soczewkami kontaktowymi. Przed jakimkolwiek kontaktem z soczewką, zawsze dokładnie myj ręce. Unikaj mydła z dodatkiem kremu a do wycierania rąk używaj ręcznika, który nie pozostawia włosków. Twoje paznokcie powinny być krótkie, opiłowane i czyste, by nie zanieczyścić soczewki, ani nie uszkodzić oka Twojego dziecka.

Jak powinno się czyścić sztywne soczewki kontaktowe?

Jeśli soczewki są nowe, przed pierwszym użyciem koniecznie dokładnie je umyj, by usunąć specjalną woskową warstwę ochronną, która zabezpiecza soczewki podczas transportu.

Do pielęgnacji soczewek używaj wyłącznie płynu do sztywnych soczewek kontaktowych rekomendowanego przez specjalistę. Nigdy nie płucz soczewki pod bieżącą wodą, ani nie zwilżaj jej śliną. Ponieważ zarówno woda, jak i ślina zawierają liczne mikroorganizmy, które mogą być niebezpieczne dla oka.

Soczewki zawsze czyść bezpośrednio po zdjęciu ich z oczu. Oczywiście możesz je ponownie przemyć tuż przed ich nałożeniem, natomiast ważne jest, byś do pojemniczka nie wkładał soczewek, których wcześniej należycie nie oczyściłeś i nie zdezynfekowałeś.

Po umciu rąk, wykonaj następujące czynności:

  1. Zacznij od prawej soczewki. Połóż soczewkę na dłoni i obficie pojej ją płynem pielęgnacyjnym
  2. Delikatnie pocieraj soczewkę przez ok 30 sekund, trzymając ją między kciukiem a palcem wskazującym
  3. Opłucz soczewkę płynem pielęgnacyjnym
  4. Te same czynności wykonaj z lewą soczewką

Nie zapominaj, że niewłaściwa pielęgnacja soczewek może doprowadzić do infekcji oczu, które mogą grozić utratą wzroku.

Jako, że na rynku dostępne są różne płyny pielęgnacyjne, przed pierwszym użyciem zapoznaj się z instrukcją użycia (jest to szczególnie istotne w przypadku płynów na bazie wody utlenionej). Pamiętaj, że jeśli butelka ma czerwoną nakrętkę lub końcówkę, płyn nie może mieć bezpośredniego kontaktu z okiem.

Przechowuj sztywne soczewki kontaktowe w specjalnym pojemniczku wypełnionym tylko i wyłącznie świeżą porcją płynu. Nigdy nie uzupełniaj starego płynu świeżym, ani tym bardziej nie wkładaj soczewek do zużytego płynu. Po założeniu soczewek, wylej płyn z pojemniczka.
Opłucz pojemniczek płynem do pielęgnacji sztywnych soczewek kontaktowych i pozostaw otwarty do osuszenia (najlepiej na kawałku papierowej chusteczki, odwrócony do góry dnem). Pamiętaj, by regularnie wymieniać pojemniczek na nowy – przynajmniej raz na 3 miesiące.

W jaki sposób założyć dziecku sztywne soczewki kontaktowe?

Dziecko najprawdopodobniej będzie się broniło zarówno przed założeniem jak i ściągnięciem soczewki, dlatego też należy je odpowiednio unieruchomić. By to uczynić, mocno przytrzymaj jego główkę, rączki oraz nóżki. Jeśli się nie broni i współpracuje z Tobą, zakładanie i ściągnięcie soczewki, jak również trzymanie go, jest możliwe przez jedną osobę. Może się też okazać, że do pomocy będziesz potrzebować drugiej osoby.

Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze niemowlęciem, opatul je mocno kocykiem lub owiń w rożek i połóż na podłogę bądź przewijak. Możesz też położyć je na swoich udach, opierając główką o kolana, a nóżki owijając wokół swojej tali.

Gdy unieruchomienie dziecka jest zbyt kłopotliwe, możesz mu założyć lub ściągnąć soczewkę podczas snu.

Jeśli się zdarzy, że soczewka spadnie, to zanim ją podniesiesz, zwilż koniuszek palca wskazującego płynem pielęgnacyjnym i delikatnie nim dotknij soczewkę tak, by przykleiła się ona do Twojego palca. W ten sposób unikniesz zarysowania powierzchni soczewki.

Po umciu rąk i unieruchomieniu dziecka, wykonaj następujące czynności:

  1. Za każdym razem zaczynaj od tego samego oka (np. prawego) – dzięki temu nie pomylisz prawej soczewki z lewą
  2. Przepłucz soczewkę płynem pielęgnacyjnym
  3. Zanim zalożysz soczewkę, delikatnie rozluźnij dziecku powieki poprzez kilkukrotne rozchylenie ich i zamknięcie
  4. Połóż soczewkę na palcu wskazującym ręki dominującej (by lepiej trzymła się palca, zwilż ją płynem pielęgnacyjnym)
  5. Upewnij się, że soczewka jest czysta
  6. Drugą ręką (niedominującą) przytrzymaj główkę dziecka i kciukiem podciągnij górną powiekę
  7. Połóż soczewkę bezpośrednio na rogówce, jednocześnie rozchylając dolną powiekę
  8. Po nałożeniu soczewki, powoli puść powieki, pozwalając dziecku swobodnie mrugać
  9. Tak samo postępuj z drugim okiem

Jak ściągnąć sztywne soczewki kontaktowe z oka dziecka?

Po umciu rąk i unieruchomieniu dziecka, wykonaj następujące czynności:

  1. Jeśli to możliwe, do każdego oka wpuść po 1 kropli płynu (np. sztucznych łez), by zwilżyć soczewkę – powinno to ułatwić jej ściągnięcie
  2. Palcem wskazującym (lub kciukiem) prawej i lewej ręki mocno rozchyl górną i dolną powiekę dziecka, trzymając powieki za ich brzegi (górną powiekę przytrzymuj palecem ręki niedominującej)
  3. Uciśnij jednocześnie górną i dolną powiekę i podważ nimi soczewkę
  4. Tak samo postępuj z drugą soczewką

Do ściągnięcia i założenia soczewki można też posłużyć się specjalną przyssawką. Przed jej użyciem koniecznie upewnij się, że soczewka jest na oku. Wyczyść przyssawkę, zwilż jej końcówkę, a następnie delikatnie przyłóż ją do soczewki tak, by soczewka się do niej przyssała.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze konsultuj się ze swoim specjalistą. Oczywiście nie zapominaj także o regularnych wizytach kontrolnych. Dzięki regularnym kontrolom oraz odpowiedniej pielęgnacji soczewek, będziesz miał pewność, że soczewki są komfortowe, zapewniają dobrą ostrość widzenia i przede wszystkim, że są one bezpieczne dla oczu Twojego dziecka.

Małgorzata Żukowska

Małgorzata Żukowska

Optometrysta kliniczny. Oprócz pracy w gabinecie, współpracuje z firmą SwissLens - szwajcarskim producentem indywidualnych soczewek kontaktowych.

Więcej postów - www