Soczewki kontaktowe zawsze w oryginalnym opakowaniu

Na pytanie dotyczące okularów, które ma dziecko na nosie większość rodziców potrafi udzielić podstawowych informacji. Dobrane właściwie przez specjalistę korekcji wad wzroku, wykonywane przez profesjonalistę, opatrzone gwarancją z dokładnym opisem trafiają w twoje ręce w salonie optycznym. A jak jest z soczewkami kontaktowymi dobieranymi dzieciom? Czy dostajesz soczewki kontaktowe zawsze w oryginalnym opakowaniu?

Dobór soczewek kontaktowych

O ile badanie okulistyczne, czyli ocena anatomii narządu wzroku jest możliwa przy sprawnym działaniu okulisty i wyrywającym się dziecku, nie istnieje taki wariant jak dobieranie soczewek kontaktowych na siłę. Wykonując pomiary w płaczu u ruszającego się dziecka autorefraktomtrem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wynik będzie błędny. Szczególnie pomiar astygmatyzmu.
Większość optometrystów zajmujących dziećmi, bada wadę wzroku przy użyciu metody skiaskopii. Ci, którzy korzystają z autorefraktometru zazwyczaj wykonują pomiar kilkukrotnie i jeśli jest taka możliwość, czekają aż dziecko będzie spokojne.

A jak wygląda wizyta w waszym przypadku?

Sprzedaż i wybór

Kontaktolog przedstawi Tobie jakie soczewki kontaktowe ma w swojej ofercie. Na podstawie swojej wiedzy zapewne zasugeruje Ci, które będą najwłaściwsze. Wyboru możecie dokonać razem. Wybieracie pomiędzy soczewkami miękkimi i sztywnymi. Te drugie najczęściej aplikuje się dzieciom, ze względu na wielkość (są małe i łatwo włożyć je przez wąskie szpary powiekowe małego dziecka), są sztywne (łatwiej nimi manipulować zarówno przed jak i po założeniu) i uważa się je za bezpieczniejsze, dostarczające do oka więcej tlenu, a stabilnokształtność gwarantuje także najlepszą korekcję szczególnie przy złożonych i dużych wadach. Specjaliści coraz częściej przepisują dzieciom również soczewki miękkie. Pomimo trudnych początków rodzice bardzo je sobie chwalą, a zapytani czy wrócili by do sztywnych zawsze odpowiadają przecząco.

Czy wiesz jaki rodzaj soczewek kontaktowych używacie? Znasz nazwę producenta?

Odbiór soczewek

Jeśli to wasz początek przygody z soczewkami kontaktolog powinien udzielić Wam kompleksowej odpowiedzi na zadane pytania i rozwiać wasze wątpliwości. Tej wizycie powinien towarzyszyć trening zakładania i zdejmowania soczewek, a także trening pielęgnacji soczewek. Musisz zrobić to sam! Nie wystarczy patrzeć na demonstrację. Nie martw się jeśli pierwsze próby okażą się klęską. Prawdziwa nauka będzie w domu, jednak pierwsze próby powinny odbyć się w gabinecie.

Soczewki, które odbierasz od kontaktologa zawsze powinny być wydane w oryginalnym opakowaniu producenta. Nie przyjmuj soczewek wydanych w pudełku do przechowywania szkieł kontaktowych. Tylko oryginalne opakowanie daje Tobie pewność, że masz produkt danego producenta i o parametrach, które są właściwe dla oczu Twojego dziecka.

Wydanym soczewkom powinna towarzyszyć stosowna adnotacja, na której zapisane są dokładnie wszystkie parametry soczewek. Musisz je mieć chcąc konsultować dziecko u okulisty albo u innego kontaktologa. Ponad to, warto zbierać informacje o dokładnej progresji leczenia i terapii.

W przypadku doboru soczewek kontaktowych miękkich/sztywnych, powinieneś otrzymać informacje takie jak:

  • nazwa soczewki
  • materiał z którego wykonana jest soczewka
  • promień (BC)
  • średnicę (AC)
  • oraz moce soczewek kontaktowych (wartości sferyczne/cylindryczne).

Czy znasz parametry soczewek swojego dziecka?

Użytkowanie soczewek kontaktowych

Konsultując naszą pierwszą nagminnie wypadającą soczewkę usłyszałam, że tak się dzieje bo Jest to trudne!. Cała odpowiedzialność za to, czy soczewka będzie trzymać się oka i czy moje dziecko będzie miało skuteczną rehabilitację spadło na moje barki. Tymczasem tak nie jest! Trudne jest trzymanie się zaleceń, codzienna aplikacja i zdejmowanie szkiełka, ale to czy soczewka trzyma się oka zależy od umiejętności kontaktologa, który ją dobiera. Przed dobraniem soczewki u wybranego kontaktologa warto zapytać jak wygląda kwestia zwrotu bądź wymiany jeśli soczewka nie będzie spełniać swojej funkcji. Polityka każdego gabinetu jest inna. Dlatego ustalcie dokładnie warunki przed zamówieniem soczewki.

Jakie rozwiązanie zaproponował ci Twój kontaktolog?

Lekarstwo ma ulotkę, soczewka ma…

Doświadczenie pokazało mi pełen przekrój sytuacji i postaw kontaktologów i specjalistów korekcji wad wzroku. Mam swój obraz z perspektywy rodzica oraz klienta, a teraz wiem jak dokładnie powinien wyglądać proces doboru, sprzedaży i odbioru soczewek kontaktowych. Tak jak nieodłącznym elementem lekarstw jest opakowanie i ulotka z dokładnym składem i gramaturą, tak i soczewki będące wyrobem medycznym powinny trafiać do ciebie w oryginalnym opakowaniu z opisanymi parametrami.

Ważne byś był świadom zakresu kompetencji i obowiązków jakie ma osoba zajmująca się Twoim dzieckiem.

Korekta i konsultacja merytoryczna: Zuzanna Cichocka

Fotografia: Łukasz Antczak

Dorota Maciaszek

Dorota Maciaszek

Założycielka Wydawnictwa Oculino. Mama i rehabilitantka dziecka z jednooczną dysfunkcją wzroku, pasjonatka optometrii pediatrycznej i terapii widzenia. Biolożka, optometrysta, terapeuta widzenia.

Więcej postów - Facebook - Google Plus

Share on Pinterest