Ruchy oczu u dzieci

ruchy oczu

Zapewne jak większość rodziców nie zastanawiasz się nad tym jak ruszają się oczy Twojego dziecka. Przyjmujemy za oczywistość, że jeśli dziecko nie ma problemów ze oczami to tym bardziej nie będzie miało problemów z ich poruszaniem. Nic bardziej mylnego.

Jeśli ruchy oczu Twojego dziecka nie będą precyzyjnie wpłynie to na jego funkcjonowanie wzrokowe i przełoży się np. na zdolność czytania czy umiejętności sportowe.
Dlaczego?

Ruchy oczu

Zacznijmy od usystematyzowania wiadomości o ruchach oczu.

Ruchy śledzące to ruchy oczu, które stabilizują nam obraz na siatkówce. Co to znaczy? Gdy dziecko z Tobą rozmawia patrząc Ci w oczy może wykonywać ruchy głowy i nie tracić kontaktu wzrokowego. Jego oczy poruszają się i śledzą położenie Twoich oczu. Inny przykład to sytuacja gdy przed oczami dziecka przesuwasz płynnie jakiś niewielki ciekawy obiekt. Dziecko powinno śledzić jego położenie oczami nie używając przy tym ruchów głowy.

W ruchach śledzących oczy muszą ustawiać się tak by obserwowany punkt był cały czas w centrum jego wzrokowej uwagi – na plamkach siatkówek jego oczu. Jeśli by śledzić dziecko używa ruchów głowy albo traci uwagę spojrzenia (spogląda w inne miejsce) oznacza to, że ma problem z ruchami oczu.

Sakkady by skierować wzrok na interesujący obiekt dziecko musi wykonać ruch sakkadowy, czyli ruch skokowy. Są to mimowolne ruchy oczu wykonywane podczas obserwowania obiektów. Szybkie precyzyjne ruchy skokowe oczu są niezbędne dziecku np. by szybko spojrzeć (zlokalizować) na piłkę, którą rzuca kolega na boisku.

Ruchy wergencyjne to ruchy wykonywane przez oczy przeciwstawnie w płaszczyźnie poziomej. Dziecko podczas zajęć szkolnych wykonuje je cały czas np. podczas przepisywania treści ze szkolnej tablicy. By spojrzeć na zeszyt oczy muszą ustawić się zbieżnie (w kierunku nosa), a następnie by spojrzeć na tablicę oczy wykonują ruch rozbieżny (ku skroni).

Jak zaburzenia ruchów oczu wpływają na funkcjonowanie dzieci?

Większość dzieci z zaburzeniami ruchów oczy ma problemy podczas:

  • Aktywności sportowych – Sporty drużynowe wymagają od zawodnika skupienia, śledzenia sytuacji na boisku i celnych skokowych spojrzeń. Przy osłabionych ruchach oczu dziecko może mieć problemy z szybkim reagowaniem na to co dzieje się w czasie gry, a także z celnością podań.
  • Czytania – wbrew powszechnemu przekonaniu o płynności czytania nie decyduje umiejętność śledzenia, a ruchy sakkadyczne między słowami. Czytając dziecko spogląda na słowo bądź grupę słów i musi skokowo, celnie i swobodnie przenosić spojrzenia na kolejne słowo bądź grupę słów.
  • Kontaktu wzrokowego – niektóre dzieci mające zaburzenia ruchów oczu – śledzenia mają bardzo duży problem z utrzymaniem kontaktu wzrokowego. Osłabiona kontrola ruchów gałek ocznych uniemożliwia im skupienie wzroku na obiekcie.

Objawy zaburzenia ruchów oczu u dzieci

Objawami jakie możemy obserwować są:

  • Trudności w śledzeniu obiektów
  • Zaburzenia w koordynacji ręka-oko
  • Zaburzenia koncentracji w aktywnościach wymagających aktywności wzrokowej
  • Zaburzenia koordynacji ruchowej
  • Przesunięcia w czasie kopiowania (zjeżdżanie z linii przy przepisywaniu do zeszytu)
  • Gubienie słów, linijki tekstu czy powtórne odczytywane tej samej linijki tekstu
  • Dziecko potrzebuje znacznika do utrzymania koncentracji na danym punkcie w odczytywanym tekście (palca, ołówka, linijki)

Kontrola ruchów gałek ocznych jest podstawowych badaniem i punktem wyjściowym do oceny funkcjonowania układu wzrokowego dziecka.

Jeśli podejrzewasz, że słabe ruchy oczu mogą być przyczyną dolegliwości jakie ma Twoje dziecko udaj się z nim do optometrysty na kompleksową diagnozę parametrów układu wzrokowego. Specjalista zaplanuje dla Twojego dziecka korekcję (jeśli będzie taka potrzeba) i plan terapii.

Dorota Maciaszek

Dorota Maciaszek

Założycielka Wydawnictwa Oculino. Mama i rehabilitantka dziecka z jednooczną dysfunkcją wzroku, pasjonatka optometrii pediatrycznej i terapii widzenia. Biolożka, optometrysta, terapeuta widzenia.

Więcej postów - Facebook - Google Plus