Plaster na oko – Ortopad

plaster na oko ortopad

Chcieliśmy wiedzieć więcej o plastrach obturacyjnych, których codziennie używamy. Zadaliśmy więc kilka szczegółowych pytań osobie, która o tych plasterkach wie najwięcej. Krótka ale bardzo szczegółowa rozmowa z panem Jerzym Ząbkowiczem prezesem Mana Medical.

My wiemy, że zapłakany plasterek wysycha jak bawełniana koszulka, że odkleja się bez drażnienia skóry, że jest wyjątkowo ładny. Chcemy wiedzieć więcej. Czym wyróżnia się ten plaster?

Jego cechą charakterystyczną i wyróżniającą na tle innych przysłon jest kształt. Dzięki niemu jest idealnie dopasowany i bez problemów można go umieścić pod okularami. Nacięcia od strony nosa powodują dokładniejsze przyleganie przysłony, niwelują powstanie „zmarszczki”, a co za tym idzie “współpraca” z oprawką okularów jest po prostu bezproblemowa. Przysłony ORTOPAD dostępne są w trzech rozmiarach. Każdy z nich jest dedykowany dla określonej grupy wiekowej. Dobór odpowiedniego rozmiaru jest kluczowy. Górna warstwa z klejem powinna być umiejscowiona ponad łukiem brwiowym (unika się depilacji brwi), a poniżej opierać się o kość oczodołu. Jeżeli przysłony nie starcza na takie jej przyklejenie – trzeba zmienić rozmiar na większy.

Należy pamiętać,że oko posiada dwie powieki – górną i dolną, a ich skóra jest bardzo cieniutka i delikatna. Ponadto obie są ruchome. Nie przyklejamy plasterków do powiek, nie wklejamy ich w oczodół. Nie sugerujemy się wyglądem: „ ma taką drobna buzię,a przysłona tak duża”. Oko pod przysłoną musi normalnie pracować, musi być zachowana symetria ruchu gałek ocznych, powiek i nic nie powinno tego ograniczać. Starsze dziecko bez problemów powie nam, w której przysłonie jest mu wygodniej – w mniejszej czy większej. Zachcęcamy do zamawiania próbek i spokojnego ich mierzenia w domu. Na głównej stronie jest naszego sklepu jest zamieszczony film obrazujący w jaki sposób przykleić przysłonę ORTOPAD.

Kolorowe wzory to dodatkowy element, który wspomaga rodziców i motywuje dzieci do regularnego noszenia przysłon. Nie do wszystkich dzieci argument poprawy wzroku za miesiąc, rok itp. jest dostatecznie przemawiający za stosowaniem terapii okluzyjnej, która może trwać nawet kilka lat. Możliwość wybrania przez dziecko przysłony z innym wzorem niż np. wczoraj jest bardzo ważne. Wprowadza różnorodność w tej trochę monotonnej terapii. Uśmiech dzieci, które odwiedzają nasze biuro handlowe i czasem długo się zastanawiają, jaki zestaw tym razem wybrać mówi sam za siebie. Do dużych opakowań ORTOPAD-ów dodajemy plakaty do wyklejania ich zużytymi już przysłonami lub książeczki do kolorowania. Dzieci starsze w wieku szkolnym najczęściej wybierają zestawy jednolite białe lub cieliste. W ich opakowaniach są nalepki do samodzielnego ozdobienia plasterków.

Każdy rodzic zauważył, że klej na bawełnianej powierzchni plastra nałożony jest w specyficzny sposób, dlaczego właśnie tak?

To takie cienkie paseczki. Nie wypływa to z oszczędności, absolutnie. Jest to podyktowane względami medycznymi, co ma swoje odzwierciedlenie w użytkowaniu ORTOPAD-ów. Dzięki tej technice skóra pod przysłoną z warstwą kleju oddycha, wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz plasterka i odparzenia są praktycznie wyeliminowane. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na delikatniejsze odklejenie ORTOPAD-ów.

Jaki to klej?

Hipoalergiczność ORTOPAD-ów jest zasługą użytych materiałów. Klej nie zawiera lateksu, rozpuszczalników, pochodnych kauczuku naturalnego ani konserwantów. Jest szczególnie wskazany dla delikatnej i wrażliwej skóry i oferuje maksimum komfortu nawet przy dłuższym użytkowaniu.

To bawełniany plasterek, prawda? Rodzic nie musi martwić się o to, że oko nie ma czym oddychać?

To specjalny rodzaj bawełny i nie jest to bawełna odzieżowa. Dokładnie: bawełna włókniny bawełnianej – jej delikatność, przewiewność, trwałość zostały w pełni wykorzystane i można to „poczuć” właśnie w przysłonach ORTOPAD.

Opowie Pan o tej czarnej warstwie opatrunku? To niestandardowe dla plastrów okluzyjnych rozwiązanie.

Aby to wyjaśnić, trzeba na początku krótko streścić, w jaki sposób terapia okluzyjna wpływa na poprawę wzroku.
Głównym jej zadaniem jest zmuszenie słabszego oka do cięższej pracy. Przysłona ORTOPAD jest umieszczana na oku „lepszym”, zdrowym. I tutaj dochodzimy do sedna pytania – ograniczenie bodźców wzrokowych, w tym dostępu światła, przez zastosowanie czarnej warstwy wewnątrz ORTOPAD-ów jest prostą drogą do bardziej wytężonej pracy drugiego, tzw. leniwego oka. Od razu rozpoczyna się proces ćwiczenia i rehabilitacji oka w sposób zupełnie naturalny. Nie wymaga to od dziecka specjalnych zabiegów.

Zwykła, codzienna jego aktywność jest sprzymierzeńcem terapii. Oczywiście może się zdarzyć, że terapia okluzyjna nie jest wystarczająca i wymaga dodatkowych specjalistycznych ćwiczeń. Jest to uzależnione od typu schorzenia lub innych współistniejących problemów ze wzrokiem. Jedno jest pewne: im wcześniej dziecko odwiedzi gabinet okulisty, optomtrysty w celu kontroli wzroku – jego szanse na jak najkrótszą terapię okluzyjną (o ile jest potrzebna) wzrastają, czego wszystkim serdecznie życzymy.

Widzieliśmy inne wzory Ortopadów niedostępne w naszych sklepach. Jaka jest szansa na nowe, świeże wzory? Może z Oculinowymi bohaterami?

To chyba najtrudniejsze pytanie. Staramy się jak najszybciej wprowadzać nowe wzory. Sam proces powstawania nowego rysunku jest dosyć skomplikowany. Producent otrzymuje wiele sugestii od rodziców i od samych dzieci. Wszystkie są wnikliwie notowane, grupowane i analizowane. Po tym czasie do pracy przystępuje rysownik. Przenosi to wszystko na „papier”. I tutaj następuje chyba najbardziej stresujący dla niego moment – gotowe projekty są oceniane przez nikogo innego a właśnie przez dzieci.

Domyślamy się, że dyskusja jest na ten temat „ burzliwa”, pełna uwag i nowych pomysłów. Projekty zapewne ponownie ulegają jakimś poprawkom, zmianom i gdy osiągną zadawalający efekt końcowy mogą już powędrować do produkcji. Oczywiście, pomysł z Oculinowymi bohaterami na ORTOPAD-ach przekażemy do producenta – ostateczny głos mają dzieci.

Gdzie można kupić ortopady?

Mana Medical jest wyłącznym dystrybutorem ORTOPAD–ów na terenie kraju. Prowadzimy sklep on-line. Współpracujemy z salonami optycznymi, gabinetami, sklepami zaopatrzenia medycznego i aptekami. Cały czas rozbudowujemy nasza bazę dystrybutorów. Zależy nam, aby klient np. z Pszczyny mógł kupić ORTOPAD-y na miejscu i od ręki, bez oczekiwania na przesyłkę. Zapraszamy do zapoznania się z zakładką „dystrybutorzy” na stronie naszego sklepu lista ta jest ciągle uzupełniana o nowe punkty. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu. Rodziców, opiekunów rozpoczynających razem z dzieckiem terapię okluzyjną zapraszamy do wypróbowania naszych plastrów ORTOPAD.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie do rozmowy.

Dorota Maciaszek

Dorota Maciaszek

Założycielka Wydawnictwa Oculino. Mama i rehabilitantka dziecka z jednooczną dysfunkcją wzroku, pasjonatka optometrii pediatrycznej i terapii widzenia. Biolożka, optometrysta, terapeuta widzenia.

Więcej postów - Facebook - Google Plus