Okulary na WF

Okulary na WF

Około 40% dzieci w wieku szkolnym ma wadę wzroku. Większość z nich nosi okulary. Około 8% dzieci ma niewykrytą wadę wzroku, która wymaga korekcji.

To nie koniec statystyk.

23% do 30% dzieci w wieku szkolnym nie uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego. Niestety dużą część tej grupy stanowią dzieci noszące okulary.

Dlaczego?

Rodzice okularników często musza konfrontować się z takim zapisem w szkolnym regulaminie dotyczącym zajęć wychowania fizycznego:
„Zabrania się noszenia zegarków oraz różnego rodzaju ozdób… Zabrania się również wykonywania ćwiczeń w okularach korekcyjnych. Rodzic może wyrazić pisemną zgodę, połączoną z wzięciem odpowiedzialności przy ewentualnym urazie, wypadku.”
Okulary na nosie podczas aktywności fizycznej to zawsze wyzwanie. Zawężają pole widzenia, zsuwają się z nosa, spadają przy gwałtownych ruchach, przewrotach, a przede wszystkim parują gdy Mały Zawodnik jest mocno zaangażowany w ćwiczenia. Co zrobić?
Rozwiązań jest kilka:
– zorganizować dziecku zwolnienie z WFu
– zastosować się do regulaminu i nakazać dziecku zdjąć okulary
– zastosować się do regulaminu i wziąć na siebie ryzyko urazu podczas lekcji
– zmienić korekcję na soczewki kontaktowe
– zmienić oprawy okularów korekcyjnych na oprawki sportowe dla dzieci

Pamiętacie akcje „Stop zwolnieniom z WFu”? Jest to jedna z wielu takich akcji, które mają uzmysłowić rodzicom, że dzieci ograniczają aktywność fizyczną do minimum i jest to nie bez znaczenia dla ich rozwoju. Także ich układu wzrokowego.
Oczywiście część zwolnień jest zasadna i o tych przypadkach nie możemy zapominać. Jest to ryzyko odwarstwienia siatkówki, stwierdzona degeneracja siatkówki, jaskra, występująca krótkowzroczność degeneracyjna, uraz oka czy zdiagnozowane podwichnięcie soczewki. Wówczas konieczne jest unikanie sportów, w których gra się piłką, wysiłków wymagających napinania mięśni górnej części ciała, a co za tym idzie powodujących znaczny wzrost ciśnienia. Jeżeli u dziecka zostały stwierdzone ubytki w polu widzenia lub ograniczenie pola widzenia, gra w piłkę może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa dziecka ponieważ trudności w zauważeniu zbliżającego się przedmiotu mogłyby narazić je na uraz.

Zwolnienie nie jest rozwiązaniem!

Jak sami widzicie są to przypadłości bardzo poważne. Nie są związane jedynie z wadą wzroku. Zatem sama konieczność noszenia okularów nie jest przeciwskazaniem do czynnego uprawiania sportu.
Szacuje się, że człowiek kontroluje 95% swojej aktywności fizycznej za pomocą wzroku, oraz że bodźce wzrokowe pobudzają organizm ludzki do zainicjowania ruchu. Jeżeli postawimy sobie tezę – aktywność fizyczna ma zdecydowanie pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia, musimy zastanowić się co zrobić z ciągle powiększającą się grupą Małych Okularników i jak zadbać o ich bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu?

Bez okularów

Jeśli korekcja wady wzroku została zalecona przez specjalistę to wniosek jest prosty – okulary powinny być na nosie. W dobranej korekcji dziecko ma najlepszą możliwą ostrość wzroku, a jego układ wzrokowy funkcjonuje w warukach komfortu. Bez okularów ostrość wzroku spada, a stres układu wzrokowego wzrasta.

Niewielka wada wzroku z brakiem zaburzeń w ustawieniu oczu może nie dawać żadnych objawów i dziecko mimo niewielkiego dyskomfortu poradzi sobie bez okularów. Trzeba jednak pamiętać o badaniach według których optymalnie dobrana korekcja wzroku, nawet tak mała jak 0,25D może poprawić wyniki sportowe. Korekcja niewielkiego astygmatyzmu (od 0,5D cylindra) może mieć równie pozytywne skutki.

Kto nie chciał być pierwszy na mecie, czy też strzelić gola? Zatem odpowiedzcie sobie sami, czy dziecko powinno mieć skorygowaną wadę wzroku podczas lekcji wychowania fizycznego?

Jak znaleźć kompromis?

Chciałbyś by twoje dziecko czuło się komfortowo, było spełnione, a przy tym bezpieczne podczas gier grupowych na lekcjach WFu?
Chciałbyś spełnić marzenie kilkulatka z wysoką, złożoną wadą wzroku o szkółce piłkarskiej, grze w tenisa czy uprawianiu sztuki walki? A może po prostu masz świadomość, że sport to zdrowie jednak podczas uprawiania sportu także należy o to zdrowie dbać?
Rozwiązanie jest proste. Oprawy sportowe dla dzieci!

Dlaczego? Zobaczcie sami poniżej.

Źródło:
Ewa Brzozowska „Uczeń z wadą wzroku – na lekcjach wychowania fizycznego”

Dorota Maciaszek

Dorota Maciaszek

Założycielka Wydawnictwa Oculino. Mama i rehabilitantka dziecka z jednooczną dysfunkcją wzroku, pasjonatka optometrii pediatrycznej i terapii widzenia. Biolożka, optometrysta, terapeuta widzenia.

Więcej postów - Facebook - Google Plus

Share on Pinterest