Odparzenia od plastrów obturacyjnych – jak sobie z nimi radzić?

odparzenia od plastrów

Lato, to czas gdy plasterki doskwierają najbardziej naszym dzieciom i wyjątkowo mocno działają na skórę. Czy jest sposób na odparzenia od plastrów obturacyjnych? Jak zapobiegać podrażnieniom delikatniej skóry dziecka?

Materiał i klej

Ile dzieci i rodziców tyle opinii na temat plastrów, które są dostępne na rynku.

Są trzy marki i dwie wiodące firmy, których produkty możemy znaleźć w aptekach – plastry Ortopad firmy Master Aid oraz Viscoplast i Opticlude firmy 3M. Pomimo, że pełnią taką samą funkcję nie spisują się w niej tak samo między innymi ze względu na klej i materiał z jakich są wykonane. Obie firmy i ich produkty mają swoich zwolenników i przeciwników.

Ortopady są wykonane w 100% z bawełny, a klej pozbawiony jest lateksu, rozpuszczalników, pochodnych kauczuku naturalnego i konserwantów. Ciekawa jest koncepcja nałożenia kleju na powierzchnię plastra. Klej ułożony jest cienkimi paseczkami – zatem nie jest on przyklejony do ciała całą powierzchnią. W kontakcie z wilgocią (łez czy potu) paseczki kleju pozostają na skórze (można je bardzo łatwo usunąć) nie odrywają się z plastrem i nie powodują tym samym podrażnień.

Viscoplast i Opticlude to plasterki celulozowe z klejem akrylowym. Przyklejają się mocno całą powierzchnią do skóry. W kontakcie z wilgocią odklejają się.

Obturacja bez podrażnień

  • Największe zagrożenia dla podrażnionego plasterkiem miejsca na skórze stanowi kolejny naklejony plaster. Podrażnienie na skórze malucha traktuj jak poparzenie. Nie możesz naklejać na podrażnione miejsce kolejnego plastra.
  • Zawsze odklejaj plaster od nosa naciągając skórę przy odklejaniu w okolicach policzka.
  • Po odklejeniu warto świeżo odsłonięte miejsce przytrzymać palcem.
  • Po odklejeniu plastra warto zapewnić świeżo odsłoniętej skórze schłodzenie. Ciepła kąpiel będzie działać podrażniająco, spacer na świeżym, rześkim powietrzu łagodząco.
  • Jeśli maluch ma bardzo delikatną skórę na 10 minut przed odklejeniem posmaruj plaster w okolicy policzka oliwką. Tłuszcz oliwki rozpuści klej i bez problemu usuniesz plaster.
  • Wszystkie pozostałości kleju usuwaj oliwką.
  • Jeśli podrażnienie jest poważne, na policzku dziecka pojawiły się rany wytnij plaster tak by nie przykrywał miejsca gdzie skóra jest uszkodzona. Rany nie wyleczą się pod plastrem. Zazwyczaj największe podrażnienia pojawiają się na policzku i nawet jeśli w tej okolicy plaster nie będzie przyklejony kości policzkowe i dziecięce okrągłe policzki zabezpieczą oko przed podglądaniem.
  • Miejsca, które są zaczerwienione można smarować maściami na odparzenia stosowanymi do pielęgnacji niemowląt. Pamiętaj jednak by nie robić tego tuż po odklejeniu plastra.

Plusy czy Minusy?

Niektórzy rodzice podając minus plastrów zaznaczają, że plaster nie trzyma się skóry gdy dziecko się spoci czy płacze. Wilgoć i mokra bawełna czy celuloza działałyby na skórę jak folia powodując jeszcze większe podrażnienia i odparzenia od plastra. Nie jest minusem plastra to, że w takiej sytuacji się odkleja. Pamiętaj! Zawsze zmieniaj mokry plasterek.

Mam świadomość, że stosowanie zasad obturowania bez podrażnień może być nie do wykonania w sytuacji gdy maluch odkleja plasterki pogłębiając podrażnienia, a rodzic jest zmuszony nakleić ponownie obturator na podrażnione ciało. Musisz znaleźć swój sposób na odparzenia od plastrów metodą prób i błędów testując różne rozwiązania. Miej jednak na uwadze, że przedłużające się i pogłębiające podrażnienia nie wpływają dobrze na „przyjaźń” twojego dziecka z plasterkowym lokatorem.

Dorota Maciaszek

Dorota Maciaszek

Założycielka Wydawnictwa Oculino. Mama i rehabilitantka dziecka z jednooczną dysfunkcją wzroku, pasjonatka optometrii pediatrycznej i terapii widzenia. Biolożka, optometrysta, terapeuta widzenia.

Więcej postów - Facebook - Google Plus