Korekcja bezsoczewkowości – wszczep IOL czy soczewki kontaktowe?

Korekcja bezsoczewkowości przy zaćmie jednoocznej, czy wadach wrodzonych w których następstwie operacyjnego leczenia konieczne jest usunięcie soczewki oka to zagadnienie nasuwające wiele pytań rodzicom. W Polsce najpopularniejszą metodą korekcji jednoocznej bezsoczewkowości u dzieci jest noszenie soczewki kontaktowej twardej.

Myśl o wszczepie pojawia się najczęściej na początku rehabilitacji, kiedy rodzic musi nauczyć się zakładać i zdejmować soczewkę niemowlęciu, a czasami z ubożejącym budżetem domowym szukać soczewki z nadzieją na odnalezienie na podłodze.

Dlaczego i kiedy warto wstrzymać się ze wszczepem? Kiedy wszczep jest lepszym rozwiązaniem?

Badania naukowe

Portal JAMA Ophthalmology opublikował prace naukową porównującą korekcję bezsoczewkowości jednostronnej u niemowląt za pomocą soczewek kontaktowych i soczewek wewnątrzgałkowych (ang. IOL intraocular lens). Celem pracy było porównanie ostrości widzenia i optyki oka korygowanego soczewką wewnątrzgałkową IOL i soczewką kontaktową. Polecam lekturę tej publikacji.

Wnioski

Badania nie wykazały żadnych optycznych korzyści (lepszej optyki oka) z wszczepienia IOL w przypadku jednostronnej zaćmy u niemowląt. U dzieci u których wszczepiono IOL obserwowano więcej działań niepożądanych i reoperacji.

Jednak w przypadku kiedy aplikowanie soczewek kontaktowych jest bardzo trudne korzyści wynikające z korygowania bezsoczewkowości IOL są istotniejsze niż prawdopodobne działania niepożądane, które po wszczepie mogą wystąpić.

Ciekawa jest obserwacja, że rodzice, których dzieci były korygowane soczewkami nagałkowymi bardziej przestrzegali konieczności zaklejania oka zdrowego.

Naukowe wyniki badań są oczywiście uśrednieniem i dają specjalistom obraz ich działań przez lata. Jako rodzice możecie skłaniać się do jednej bądź drugiej metody korekcji bezsoczewkowości. Warto mieć świadomość, że tendencja w naszym kraju – korekcji bezsoczewkowości soczewkami kontaktowymi to ta do której wraca się w Stanach Zjednoczonych.

Dorota Maciaszek

Dorota Maciaszek

Założycielka Wydawnictwa Oculino. Mama i rehabilitantka dziecka z jednooczną dysfunkcją wzroku, pasjonatka optometrii pediatrycznej i terapii widzenia. Biolożka, optometrysta, terapeuta widzenia.

Więcej postów - Facebook - Google Plus