ILUSI meble dla dzieci niewidomych i słabowidzących

ILUSI meble dla dzieci niewidomych i słabowidzących

ILUSI jest to młoda, nowoczesna i pełna wyjątkowych pomysłów marka, projektująca i wykonująca nietuzinkowe meble. Za ILUSI stoi Kasia, z zawodu architekt z pasji projektant mebli i przedmiotów użytkowych. Wszystkiego uczy się na sobie i swoich niezwykłych doświadczeniach. ILUSI powstałą z pasji do tworzenia, dążenia do prostoty i oryginalności oraz dawania szczęścia swoim odbiorcom.

Całkiem niedawno powstała seria mebli i frontów TATTO. Mebli wyjątkowych. TATTO to meble dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Pomysł jest prosty meble mają wchodzić w interakcje z dzieckiem, mają dawać radość, pobudzać sensorycznie i być przeciwieństwem “przeszkody” w przestrzeni dziecka z dysfunkcją wzroku.

ILUSI meble dla dzieci niewidomych i słabowidzących

Skąd ten pomysł?

Z obserwacji, doświadczenia, rozmów i chęci zrobienia czegoś nie tylko ładnego, ale i użytecznego. Nie mam w najbliższym otoczeniu, rodzinie nikogo z problemami widzenia. Mam natomiast dużą motywację by myśleć szerzej, by bardziej dostosowywać moje projekty do potrzeb dzieci z dysfunkcjami widzenia. To bardzo pochłaniający projekt, w realizacji którego środowisko osób z problemami wzrokowymi było dużym wsparciem.

A jak ten rynek wygląda w Polsce? Czy są meble dla dzieci niewidomych i słabowidzących?

Z tego co mi wiadomo i z tego co prześledziłam w szeroko rozumianym świecie mediów to niestety nie. Co więcej, nie ma takich produktów nawet na rynku europejskim czy nawet globalnym! Oznacza to, że ten obszar myślenia o przestrzeni dziecka słabowidzącego jest mocno zaniedbany. To dla ILUSI ogromna szansa. Ważne by wkroczyć na odpowiedni grunt i współpracować z równie zaangażowanymi osobami. Projekt ma na celu otworzyć oczy na problem niewidomych i słabowidzących dzieci. Proponowane rozwiązania przypadają do gusty zarówno dzieciom z dysfunkcją wzroku, a także innym wymagającym sensorycznego poznawania świata.

Co wyróżnia meble z serii TATTO od innych dostępnych na rynku?

To przede wszystkim nie są już tylko meble, kubiczne jednak płaskie elementy wyposażenia wnętrz, które niejednokrotnie stanowią dodatkową przeszkodę i pełnią jedynie funkcję przechowywania. Fronty, dzięki różnorodności  wzorów, wytłoczonych kształtów zwierząt, kontrastujących kolorystycznie, uwypuklonych i powiększonych napisów w alfabecie Braille urozmaicają przestrzeń, w której przebywa dziecko. Mebelki lub ich elementy wykonane są bardzo precyzyjnie, z naturalnych i nieszkodliwych materiałów.

ILUSI meble dla dzieci niewidomych i słabowidzących

ILUSI meble dla dzieci niewidomych i słabowidzących

Wymiary frontów dostosowane są do najpopularniejszych modułów systemów mebli IKEA lub mogą być wykonane na specjalne zamówienie klienta. Firma wykonuje również meble w całości, na wymiar, wedle życzeń kupującego i użytkownika. Jest też możliwość zaprojektowania mebli dla użytkowników dorosłych.

Bez wątpienia nasze meble wyróżnia Jeżyk Timo! To bohater serii TATTO. Jeśli chcecie poznać Timo zapraszamy na Niewidzialną Wystawę w Warszewie!

ILUSI meble dla dzieci niewidomych i słabowidzących

ILUSI meble dla dzieci niewidomych i słabowidzących

Jakie są Wasze osiągnięcia? Pochwalcie się!

Największym osiągnięciem jest dla ILUSI przede wszystkim poparcie projektu w środowisku osób niewidomych. Entuzjazm osób dorosłych, którym nie było dane obcować z tak ciekawymi i jednocześnie edukującymi przedmiotami w dzieciństwie i rodziców dzieci z dysfunkcją wzroku, którzy są bardzo otwarci na wszelkie pomoce oraz możliwość wzbogacenia edukacyjnego i bodźcowego swoich pociech.

Kolejnym znakiem obrania właściwego toru jest I nagroda oraz tytuł Dobry Design 2018 dla całej serii mebelków TATTO, który otrzymaliśmy w grudniu 2017r podczas forum Dobrego Designu w Warszawie. To szczególne wyróżnienie i dodatkowy zastrzyk energii do kontynuowania i rozwijania projektu. A będziemy się rozwijać i udoskonalać! Seria TATTO z pewnością przejdzie pewną metamorfozę, poszerzy swój asortyment oraz otworzy się na odbiorców nie tylko z dysfunkcją wzroku ale innych, którzy w sposób szczególny wymagają sensorycznego poznawania świata. Już teraz mebelki te są atrakcyjne dla różnorodnych grup dzieci dlatego chciałabym by trafiły nie tylko do prywatnych odbiorców, ale wypełniały też sale przedszkoli i ośrodków integracyjnych.

Wiemy, że są funkcjonalne, stworzone z myślą o dzieciach z dysfunkcją wzroku i piękne! Kupujemy to! Ale ile to kosztuje? No i gdzie można je kupić?

Ceny mebelków wahają się od 900zł do ok 3000zł w zależności od wielkości mebla i skomplikowania wzoru. Każdy ich detal jest ręcznie szlifowany i dopieszczany, a to wymaga czasu i poświęcenia. Nie są to więc tanie produkty, ale ich jakość to wynagrodzi. Mebelki można zamawiać bezpośrednio na stronie ILUSI oraz drogą mailową hello@ilusi.pl. To najszybsza droga, zwłaszcza gdy klient ma dodatkowe życzenia. Zawsze możemy zaprojektować nowe wzory, dopasować wymiary. Pamiętajmy również, ze Tatto to nie tylko całe meble, ale mogą to być także panele ścienne lub pojedyncze fronty dostosowane do istniejących mebli!

Byłoby świetnie gdyby Wasze meble trafiły do placówek edukacyjnych. Czy macie projekty dedykowane takim placówkom? Czy Wasze meble można znaleźć już w jakimś przedszkolu czy szkole?

Plan jest taki, by tworzyć projekty szyte na miarę potrzeb różnych placówek edukacyjnych. Dlatego na chwilę obecną nie posiadamy odrębnych projektów. Mebelki TATTO to bardzo świeży temat, czekamy na pierwsze zamówienie od przedszkola czy szkoły, która chciałaby zadbać o tak ważny detal jakimi są meble w przestrzeni dziecka słabowidzącego czy niewidomego. Musimy też pamiętać, że wyposażenie takich miejsc musi przejść rygorystyczny etap opiniowania i certyfikacji co jest jednak czasochłonne i kosztowne. Ale pracujemy nad tym i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się zrealizować pierwsze takie zamówienie.

Dorota Maciaszek

Dorota Maciaszek

Założycielka Wydawnictwa Oculino. Mama i rehabilitantka dziecka z jednooczną dysfunkcją wzroku, pasjonatka optometrii pediatrycznej i terapii widzenia. Biolożka, optometrysta, terapeuta widzenia.

Więcej postów - Facebook - Google Plus