Amblyz™ Glasses – elektroniczne okulary do leczenia niedowidzenia

niedowidzenia

Firma XPAND 3D debiutuje na rynku produktem, który zmienia spojrzenie na terapię niedowidzenia na drodze okluzji. Rewolucyjność tego rozwiązania polega tym, że oko dominujące nie jest zasłaniane plastrem/obturatorem ani traktowane środkami farmakologicznymi w celu penalizacji (obniżenia ostrości widzenia przez porażenie akomodacji).

Od dawna wiadomo, że najlepsze rezultaty w leczeniu niedowidzenia przynosi obturacja częsta i krótkotrwała. XPAND 3D wykorzystuje to założenie tworząc okulary Amblyz.

Wbudowane w oprawy ciekłokrystaliczne przesłony można ustawić tak by przysłaniały oko dominujące okresowo. Nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów, poza… codziennym ładowaniem baterii.

Okulary Amblyz można używać jak normalne okulary korekcyjne. W obudowie znajduje się wewnętrzna oprawka w którą optyk może wmontować soczewki korekcyjne.

“Dostępną do tej pory metodą leczenia niedowidzenia było umieszczenie zasłonki przed okiem zdrowym w celu zmuszenia oka niedowidzącego do pracy” – mówi Maria Costeira, dyrektor generalny XPAND 3D. “Te zabiegi mogą trwać wiele lat. Wiemy z doświadczenia, że dzieci trudno zmobilizować do tych długich i wymagających sesji zasłaniania. Nie bez znaczenia jest też dyskomfort związany z noszeniem na oku zasłonki. Nasze okulary XPAND Amblyz poprawiają przede wszystkim komfort funkcjonowania dzieci w trakcie leczenia”.

Czy Amblyz to wyższa skuteczność terapii?

Okulary Amblyz zostały opracowane przez XPAND 3D we współpracy z najlepszymi okulistami i optykami. Zostały przetestowane w warunkach klinicznych. Badania wykazują porównywalną skuteczność do obecnych technik podkreślając wyższości w estetyce i komforcie użytkowania. Wyniki te zostały opublikowane w Investigative Ophthalmology & programie Visual Science, w lipcu 2010, Vol. 51, nr 7.

Okulary XPAND Amblyz są w sprzedaży w USA od grudnia 2012 roku i powoli wchodzą na rynek europejski.

Rewolucja czy zbędny gadżet?

Z perspektywy rodzica istotnymi wydają się pytania czy projektanci elektrycznego urządzenia dedykowanego małym dzieciom uwzględnili skoki po kałużach (kontakt z wodą), spontaniczne fikołki, zabawy na plaży (w piasku) i ewentualnie natarcie śnieżką (woda i niska temperatura)? Pierwsze doniesienia rodziców, których dzieci użytkują okulary mówią, że oprawy są nietrwałe, nie leżą dobrze na każdym nosku i są wyjątkowo ciemne, co widać na zdjęciach produktu.

Z perspektywy specjalisty prowadzącego terapię nie jest to rewolucja gdyż nie jest to narzędzie dzięki któremu wykształci się widzenie obuoczne, a użytkowanie nie przyspieszy procesu rehabilitacji. Funkcjonalnie nie różni się niczym od tradycyjnych metod obturacji. Nie można więc uznać użytkowania tego narzędzia jako jednego z etapów rehabilitacji niedowidzenia.

Mam też nadzieję, na podstawie najnowszych badań, że opracowane zostaną takie techniki obuocznej terapii, że obturacja pozostanie tylko koniecznością w najcięższych przypadkach.

Źródło:
http://www.opto.com/
Strona producenta Amblyz™ Glasses

Dorota Maciaszek

Dorota Maciaszek

Założycielka Wydawnictwa Oculino. Mama i rehabilitantka dziecka z jednooczną dysfunkcją wzroku, pasjonatka optometrii pediatrycznej i terapii widzenia. Biolożka, optometrysta, terapeuta widzenia.

Więcej postów - Facebook - Google Plus