Gdy dziecko mruży jedno oko – przyczyny i mechanizmy

dziecko mruży jedno oko

Specjalista ochrony wzroku podczas badania może zapytać Was czy jedno oko waszego Malucha ma skłonność do zamykania się, kiedy dziecko przebywa na dworze w pełnym świetle słonecznym. Obserwowaliście to, prawda? Na usta się ciśnie Otwórz oczko, ono też chce widzieć.

Musicie wiedzieć, że dzieci robią tak nie bez przyczyny.

Jest to objaw, który towarzyszy zezowi i niedowidzeniu.
Jaki jest mechanizm?

Dlaczego dzieci zamykają oko w słoneczne dni przy patrzeniu w dal? Aspektów jest wiele i nie można przypisywać przyczyn niżej opisanych do każdego przypadku:

Jest to mechanizm adaptacyjny przy rozbieżnym ustawieniu oczu. Gdy jedno oko ucieka na zewnątrz rozbijana jest obuoczność. Dziecko widzi podwójnie i by temu zapobiec zamyka słabsze oko. Taki przypadek świadczyłby, że ostrość w słabszym oku jest użyteczna i dziecko ma widzenie obuoczne – widzenie naprzemienne, jednoczesną percepcję albo fuzję.

W przypadku jednoocznej bezsoczewkowości należy wiedzieć, że soczewka jest jednym z trzech filtrów biologicznych oka. Gdy tego filtra brak przymykające się powieki chronią siatkówkę przed nadmiarem promieni słonecznych. Dlatego przy korekcji bezsoczewkowości, ważna jest korekcja z odpowiednimi filtrami, a także ochrona przed słońcem (okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem).

Można też założyć, że naturalnym jest, że w słońcu dziecko zamknie oko którym widzi słabiej.

Gdy dziecko mruży jedno oko nie tylko w świetle słonecznym może być związane z okresową diplopią (czasami widzi podwójny obraz), małą nieskorygowaną jednooczną krótkowzrocznością czy po prostu manierą, którą zawsze powinien zweryfikować specjalista.

Foto: tomjur.com

Dorota Maciaszek

Dorota Maciaszek

Założycielka Wydawnictwa Oculino. Mama i rehabilitantka dziecka z jednooczną dysfunkcją wzroku, pasjonatka optometrii pediatrycznej i terapii widzenia. Biolożka, optometrysta, terapeuta widzenia.

Więcej postów - Facebook - Google Plus