ABC rehabilitacji wzroku dziecka cz. 3 – Ważne pytania

wzroku dziecka

Pytania dotyczące rehabilitacji wzroku dziecka pojawiają się zawsze. Najważniejsze pytania specjalisty padają podczas wstępnego wywiadu, a u rodzica pojawiają się przed i po pierwszej wizycie. Dlatego warto się przygotować by zadać te najważniejsze pytania.

Rodzicu, grunt to kartka i jasno sprecyzowane pytania!

Dzięki pytaniom określamy jasne zasady postępowania, ustalamy wspólne cele, konfrontujemy oczekiwania z potencjalnymi możliwościami, omawiamy zadania specjalisty i wyznaczamy zadania dziecku i rodzicowi, który stanowi nierozerwalne ogniwo procesu rehabilitacji wzroku dziecka.

Pytania Specjalisty

Pytania specjalisty składają się na wywiad, o którym pisałam cz. 2 ABC rehabilitacji wzroku dziecka. Poniżej kilka przykładowych pytań jakie może zadać Tobie specjalista:

  1. Jakie reakcje wzrokowe obserwujesz u swojego dziecka na co dzień?
  2. Jakie są ulubione aktywności dziecka?
  3. Czy dziecko reaguje na twarze? Z jakiej odległości?
  4. Czy interesuje się zabawkami? Czy sięga po nie pod kontrolą wzroku? W jaki sposób się nimi bawi?
  5. Jakie są to zabawki? (kolor, rozmiar, kształt)
  6. Czy bawiąc się zabawki cały czas je obserwuje?
  7. Czy mruży oczy w słoneczny dzień, patrząc na światło lub powierzchnie, które odbijają światło? Czy może nie mruży oczu nawet obserwując bardzo sile źródło światła?
  8. Czy patrząc na obiekty nienaturalnie porusza głową (przechyla, wysuwa mocno do przodu)?
  9. Czy interesuje się książeczkami? Czy potrafi wskazać obiekty na ilustracjach?
  10. Czy patrzy w ekran telewizora? Z jakiej odległości?
  11. Czy występują wzrokowe trudności z poruszaniem się? Jeśli tak to gdzie – w domu, na zewnątrz, w miejscach nieznanych?

Pytania Rodzica

Ile to będzie trwało?

Pytanie o przewidywaną długość trwania rehabilitacji wzroku dziecka zazwyczaj pada już na pierwszym spotkaniu. A odpowiedzi nie ma. Proces rehabilitacyjny jest wieloaspektowy i bardzo złożony. Wiele czynników (zależnych i niezależnych od dziecka, rodzica i specjalisty) decyduje o jego przebiegu. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość, obserwować postępy dziecka. Plan rehabilitacji można na bieżąco modyfikować w zależności od aktualnych potrzeb, kondycji pacjenta.

Specjaliści bardzo niechętnie prognozują w kwestii długości procesu rehabilitacji, ponieważ rodzice często traktują ową prognozę jak obietnicę, z której czasem trudno się wywiązać.

Jak dużo/długo/często musimy ćwiczyć?

Tyle ile zaleca specjalista. W rehabilitacji wzroku dziecka nie chodzi jedynie o wykonywanie określonych przez terapeutę ćwiczeń ale także o wdrożenie zwyczaju wykonywania codziennych czynności z wykorzystaniem odpowiednich technik i pomocy. Dzięki temu z czasem codzienne aktywności przyjmują charakter terapeutycznych.

Pamiętaj, że praca wzrokowa jest dla osoby słabowidzącej niezwykle męcząca. Jeśli więc dziecko daje sygnały, że ma już dość pozwól mu odpocząć. „Przepracowanie” często prowadzi nie tylko do zwykłego zmęczenia, ale może tez powodować bóle głowy, nudności, czasowe pogorszenie widzenia (wynikające właśnie z przemęczenia).

Jaka jest rola rodzica?

Nie wyręczać dziecka! To najważniejsza zasada. Nawet jeśli Ci się spieszy, jeśli dziecko po raz setny prosi o pomoc. Wspieraj, zachęcaj, ułatwiaj jeśli jest taka konieczność, ale nie wykonuj czynności za dziecko.

Konsekwencja – techniki wypracowane na zajęciach ze specjalistą należy przenosić na grunt domowy. Jeśli potrzebne są modyfikacje, jeśli coś się nie sprawdza w warunkach „poza gabinetowych”, należy szukać rozwiązania wspólnie ze specjalistą – nigdy na własną rękę.

Obserwuj, kontroluj, podsuwaj zadania do wykonania – codzienność podsuwa nam mnóstwo okazji do ćwiczeń.

Zadawane pytania i padające odpowiedzi to nic innego jak rozmowa. Zarówno rodzic jak i specjalista posiadają niezbędną wiedzę i kompetencje by osiągnąć sukces rehabilitacji wzroku dziecka.

Źródło: „Funkcjonowanie wzrokowe małych dzieci słabowidzących” Małgorzata Walkiewicz-Krutak

Zobacz też pozostałe wpisy z serii “ABC rehabilitacji wzroku dziecka”:

rehabilitacji wzroku

ABC rehabilitacji wzroku dziecka cz. 1 – Pierwsza wizyta

Diagnoza i ocena funkcjonowania wzrokowego

ABC rehabilitacji wzroku dziecka cz. 2 – Diagnoza i ocena funkcjonowania wzrokowego

plan rehabilitacji

ABC rehabilitacji wzroku dziecka cz. 4 – Plan rehabilitacji

Magdalena Król

Magdalena Król

Tyflopegagog, oligofrenopedagog, terapeuta SI, terapeuta wczesnej interwencji. Realizowała projekty rozwojowe w Rwandzie w Ośrodku dla dzieci niewidomych, na stałe współpracuje z Fundacją Usłyszeć Afrykę.

Więcej postów - www